Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Neodejdou nakonec z EU také Němci?

Komentáře Pátek, 22 Červenec 2016 09:29

Brexit a nepodařený turecký vojenský puč daly nový impuls k rozpadu EU. Bohužel, jediný evropský politik, který má reálný plán jak nastalou situaci řešit se jmenuje Wolfgang Schäuble. Na rozdíl od jiných politiků, například Viktora Orbána, má nejen plán, ale především možnost a sílu jej realizovat!

Papa Hemingway (ne)milovaný ve Španělsku

Civilizace Pátek, 22 Červenec 2016 07:01

Tento týden si Španělsko připomíná osmdesáté výročí začátku občanské války (17. a 18. červenec). Pamplona, známá během s býky, se tentokrát ocitla stejně jako ostatní španělská města v záplavě střevíců a k nim přidané růži. Symbol, kterým si Španělé připomínají statisíce obětí.

Pavel Hejduk: Nájemník v mém hrobě

Čtení Pátek, 22 Červenec 2016 06:04

Na plzeňské kulturní scéně je autor postava známá. Jeho činorodost a vynalézavost obohatila zejména dění kolem výtvarného umění. Knižní vykročení do beletrie – s vyzývavým podtitulem Erotické povídky – podniká autor ve věru zralém věku (1948).

Beletrizace her Agathy Christie se zřejmě vyplácí

Ivo Fencl Čtvrtek, 21 Červenec 2016 07:41

Ženy podle všeho ano.“  Agatha Christie

John Boyne: V tomto domě straší

Čtení Čtvrtek, 21 Červenec 2016 07:20

Román V tomto domě straší od irského spisovatele Johna Boynea, který proslul celosvětově knížkou pro děti Chlapec v pruhovaném pyžamu, je strhující poctou duchařským příběhům z devatenáctého století.

Hudební tip Soni Pokorné a Radúze Dětinského: Ladě

Hudba Čtvrtek, 21 Červenec 2016 06:52

Parta sdružená okolo zpěváka a básníka Michaela Kubesy a kytaristy Petra Uviry zahraje dnes večer v Jazz Docku.

Pravda o 11. září je zase o něco jasnější, ale pšššt!

Tereza Spencerová Středa, 20 Červenec 2016 13:36

Odtajnění posledních 28 stran kongresové zprávy o vyšetřování útoků z 11. září nejenže dokládá saúdský podíl, ale vyvolává otázky i o spoluvině tehdejší Bushovy administrativy (a neochotě administrativy Obamovy vyvozovat důsledky).

Brexit a mýtus rasismu

Komentáře Středa, 20 Červenec 2016 11:23

Výsledky hlasování voličů Spojeného království k členství jejich země v Evropské unii vyvolaly bouři nesouhlasu a znechucení ze strany valné části britského i evropsko-unijního establishmentu. Zcela obdobně jako u českých prezidentských voleb v roce 2013, kde lid také zvolil „špatně" údajně ovlivněn lživými kampaněmi, nacionalismem a xenofobií.

Císař je nahý. A co dál?

Domácí Středa, 20 Červenec 2016 08:21

Nesoulad slov a reality je běžný v poezii. V životě jsou iluze nebezpečné. Prostořekost „nekorektních“ je přitom stejně záludná jako patos „korektních“. Dnešní Chamberlainové naštěstí nečelí Hitlerům, zato snaživí lokajové dál vychvalují nové šaty svých nahatých hubatých pánů. Dvě demagogie – silácky přímočará a pokrytecky opatrná – zrychlují vzdalování elit a veřejnosti.

Washington znovu politizuje olympijské hry

Komentáře Středa, 20 Červenec 2016 07:45

Washington ve spolupráci se svým kanadským vazalem směřují svým vlastnoručně vyrobeným ruským dopingovým skandálem k jedinému cíli: vyřadit Rusko z účasti na olympijských hrách v Brazílii. A ruku v ruce s tím tlačí na další země, aby se k této vendetě proti Rusku, vedené pod falešnou nálepkou „ochrany čisté atletiky" taktéž připojily.

Joby Warrick: Vzestup Islámského státu

Čtení Středa, 20 Červenec 2016 07:41

Kniha o zrodu a vzestupu organizace, která zneklidňuje svět. Oceněna Pulitzerovou cenou 2016.

Fotoreportáž: Budapešť

Civilizace Úterý, 19 Červenec 2016 11:09

Dáma v odřených střevíčkách, plná překvapení a tajemství, která dokáže vykouzlit zážitky z mála. Umí se nazdobit a oslnit, ale moc ráda si taky celá zaprášená a špinavá hraje na schovávanou.

Ideální manželství podle Stephena Kinga

Ivo Fencl Úterý, 19 Červenec 2016 08:31

Po článku o letos česky prvně vydaném sborníku povídek (a dvou básní) Stephena Kinga  bych se moc rád zmínil i o předchozí sbírce toho spisovatele Černočerná tma (česky 2011), která se od Bazaru liší tím, že shrnuje jen čtyři příběhy, z nichž lze tři nazvat novelami (ta nejdelší má 115 stran).