Zprávy, analýzy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Milan Kundera: Život je jinde

Čtení Úterý, 28 Červen 2016 08:50

Milan Kundera napsal Život je jinde česky v roce 1969; poprvé však román vyšel francouzsky pod názvem La vie est ailleurs v Éditions Gallimard roku 1973; v témže roce získal francouzskou literární cenu Prix Médicis. Česky vyšel poprvé v nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu roku 1979. Vydání v brněnském nakladatelství Atlantis je sice druhé české, ale bylo autorem znovu přehlédnuto.

Válka měla pomoci Maastrichtu. Švejk ve Slovinsku

Svět Úterý, 28 Červen 2016 08:16

Francouzský prezident Francois Mitterand se vydal s německým kancléřem Helmuterm Kohlem na procházku po pláži německého ostrova Borkum a jejich slova se v  srpnovém dnu roku 1992 nesla silným větrem k tlumočníkům. O čem se bavili, pak opakovali pro média. Nebylo to pochopitelně o počasí, ale o historické Maastrichské smlouvě, jak přesvědčit dvanáctku Evropského společenství k radikální změně směrem k Evropské unii.

Druhý pokus monster z kosmu o narušení nezávislosti Země

Film Úterý, 28 Červen 2016 08:01


Režisérovi Rolandu Emmerichovi (*1955 ve Stuttgartu) vcelku po právu říkají megaloman. Natočil Univerzálního vojáka, Hvězdnou bránu, Godzillu, Patriota, Den poté, filmy 10 000 let před Kristem nebo Útok na Bílý dům. Jeho bombastický Den nezávislosti (1996) na nás dělal před dvaceti lety dojem, ale když jsem jej pustil před měsícem sedmnáctiletému synovi, z míry ho to nevyvedlo. Až prý Emmerichův blockbuster 2012 má triky na úrovni, a ať je to pravda nebo ne, technický vývoj se zkrátka řítí kupředu jako mašina a znát je i na letošním pokračování Dne nezávislosti.

Pár slov o aktivistickém "svazáctví"

Komentáře Pondělí, 27 Červen 2016 09:52

V každé generaci se objevuje jisté procento lidí, kteří bytostně, z důvodu svého charakterového vybavení,  tíhnou ke "svazáctví". Tento svůj sklon chování potřebují nutně uplatnit. Pokud možno tak, aby za svoji loajalitu a všehoschopnou ochotu byli náležitě odměněni těmi, jejichž zájmy prosazují.

Chyběj lidi, hlavně politici - ale ti dobří

Komentáře Pondělí, 27 Červen 2016 08:39

Náš soused na chalupě, profík na kosišťata par excelence, vždycky když se mu za zády hromadila ta polámaná, ironicky jako omluvu hlásal: Chyběj lidi...

Fotka

Jan Dočekal Pondělí, 27 Červen 2016 08:10

Malé fotografické haiku

Fotoblog Fr. Dostála: Bývalé manýry se vrací?

František Dostál Pondělí, 27 Červen 2016 07:23

Nadřazenost, výjimečnost, namyšlenost a věčná touha po moci opět mezi námi?

České kybergenerace mládeže

Civilizace Pondělí, 27 Červen 2016 07:12

 

Kolem roku 2000 došlo k historicky ojedinělé události až civilizačního významu, vytvořila se propast mezi mladou a starou generací, přičemž propast mezi generacemi je současně přelomem mezi epochami, a to mezi epochou gramotné kultury a epochou kyberkultury.

Studie navazuje na předchozí část Poválečné generaqce české mládeže

Poválečné generace české mládeže

Civilizace Pondělí, 27 Červen 2016 07:12

Ve své profesní kariéře jsem realizoval jako řešitel více než 150 výzkumů mládeže od sedmdesátých let do současnosti. U některých témat mám časovou řadu výzkumů prováděných stejnou metodikou na shodně definovaném reprezentativním výběrovém souboru od roku 1982.

Dominik Dán: Nežná fatamorgána

Čtení Pondělí, 27 Červen 2016 07:12

Mnozí slovenští čtenáři si už bez nové knihy známého autora detektivek Dominika Dána, tedy od nové „dánovky“, neumí léto ani představit. Letos opět nebudou zklamaní. Na pultech knihkupectví už leží nejnovější Dánův román, který se vrací na konec osmdesátých let.

Peter Ackroyd: Hawksmoor

Čtení Neděle, 26 Červen 2016 08:14

Londýn počátku osmnáctého století, pozvolna se vzpamatovávající z následků rozsáhlého ničivého požáru, je městem nuzáků i boháčů, tradičních pověr a tajných nauk i osvícenské racionality a elegance. Architekt Nicholas Dyer, pověřený výstavbou sedmi nových městských kostelů, hodlá zajistit svým chrámům nesmrtelnost krutým rituálem: v základech každého z nich má spočinout mrtvé lidské tělo. O dvě stě padesát let později vyšetřuje londýnský detektiv Nicholas Hawksmoor záhadnou sérii brutálních vražd, ke kterým dochází právě poblíž Dyerových kostelů…

U knihovny s Petrem Bílkem č.24

U knihovny Neděle, 26 Červen 2016 07:52


Milena Lenderová: A ptáš se, knížko má... Ženské deníky 19. století (Triton 2008)

Henning Mankell: Pyramida

Čtení Sobota, 25 Červen 2016 08:02

Český překlad detektivní série o komisaři Kurtu Wallanderovi dospěl k devátému svazku. V něm si švédský autor uklízí v pomyslném šuplíku a přináší odpověď na otázku, kterou mu čtenáři často kladli: Co se dělo s Wallanderem před začátkem série, tedy abychom to upřesnili — před osmým lednem 1990? Před oním časným zimním ránem, kdy Wallandera v posteli vzbudil telefonát; před úvodem Vrahů bez tváře?

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz