Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Mika Waltari a islám

Civilizace Pátek, 27 Květen 2016 10:02

 

„Bismilláhi rahmáni rahim,“ řekne hrdina Waltariho dvojdílného románu Krvavá lázeň a Šťastná hvězda Mikael, když ho přepadnou muslimští piráti a dají mu na výběr ze dvou možností. Chce být o hlavu kratší, nebo přestoupit na islám? Mikael si bez rozmýšlení vybírá druhou možnost. 

Summit NATO se sejde v červenci

Svět Pátek, 27 Květen 2016 08:25

Generální tajemník Jens Stoltenberg ( na snímku vlevo a Federica Mogheriniová )  k připravovanému summitu řekl: "Ve Varšavě narýsujeme kurs aliančního přizpůsobení novému bezpečnostnímu prostředí tak, že NATO zůstane připravené bránit spojence proti každé hrozbě z libovolného směru."

Alexander Münninghoff: Pokračovatel rodu

Čtení Pátek, 27 Květen 2016 08:21

Rodinná kronika oceněná prestižní cenou Libris v kategorii nejlepší historická kniha roku 2015 líčí strhujícím způsobem historii tří generací Münninghoffů, která se klene přes druhou půli dvacátého století. Bizarní cesty příslušníků této nizozemsko-ruské rodiny vedou z luxusní vily v Lotyšsku do vyhnanství v Haagu, z východní fronty do barabizny v Brabantu, od bohatství k úpadku a někdy zase zpět. Na pozadí velkých evropských dějin se odehrává rodinné drama, jež je plodem dějinných zvratů zmítajících Evropou.

Oťas

Offline Čtvrtek, 26 Květen 2016 13:47

 

Poprvé jsem ho potkal v redakci regionálního Deníku, kde měl na starosti pražské zpravodajství. Vysoký hřmotný chlapík s pověstným a slušivým knírem…

Michael Ratner: Bojoval s americkými prezidenty

Svět Čtvrtek, 26 Květen 2016 09:38

 

Známe WikiLeaks ale neznáme Michaela Ratnera. Zemřel před čtrnácti dny na rakovinu ve věku dvaasedmdesáti let, ve Východní Evropě neznámý. Západ oplakával ztrátu jednoho z největších bojovníků za lidská práva a spravedlnost ve světě, který se nebál ani amerických prezidentů. V bývalém socialistickém bloku zůstával nepovšimnut. Tak alespoň splňme dluh po jeho smrti.

Čína (stále rychleji) skupuje Ameriku i Evropu

Svět Čtvrtek, 26 Květen 2016 08:39

Zatímco v USA jsou aktivní především soukromí investoři, v Evropě mezi „nákupčími“ naopak převládají čínské státní firmy.

Přinese listopadová prezidentská volba v USA konec světa?

Komentáře Čtvrtek, 26 Květen 2016 07:59


„Během celého uplynulého měsíce jsme sledovali, jak mohutněly síly USA a NATO podél ruských hranic – na souši, na moři i ve vzduchu. Takovéto nahromadění nepřátelské bojové síly zde nebylo k vidění od německé invaze do Sovětského svazu v r. 1941."

Takto uzavřel svůj článek k současné situaci vedoucí americký expert na Rusko Stephen Cohen. Klade si otázku, zda Washington spí a je třeba jej probudit, anebo zda míra jeho šílenství došla už tak daleko, že chce válku.

Witold Szabłowski: Vrah z města meruněk

Čtení Čtvrtek, 26 Květen 2016 07:50

Polský reportér vykresluje sugestivní obraz Turecka. Velkého státu, o kterém, jak se ukazuje, víme jen málo. Ze střípků setkání a rozhovorů dokáže poskládat barevnou a výmluvnou blízkovýchodní mozaiku.

Slepé „vize“ a ponurá saúdská budoucnost

Tereza Spencerová Středa, 25 Květen 2016 15:34

I kdyby princ Muhammad myslel své reformy zastaralé saúdské státní mašinérie upřímně, jsou výsledkem spíše přání než myšlenky, a navíc proti nim stojí realita současného světa.

 

Co najdete nového v Literárních novinách č. 6

Offline Středa, 25 Květen 2016 12:04

 

Novinářka Tereza Spencerová píše úvodník „Nový svět na obzoru“, informativní podtitulek nenapsala, dopišme jej citací věty z článku: „Podíl lidí starších 65 let ve společnosti roste rychleji než jakákoli jiná věková skupina“.

Korzování po Krymské

Domácí Středa, 25 Květen 2016 07:53


Český kříženec Montmartru, Kreuzbergu, drážďanského Neustadtu, newyorského East Village a londýnského Camdenu. Krymská.

Peter May: Kritik

Čtení Středa, 25 Květen 2016 07:47

Druhé setkání s učitelem biologie Enzo Macleodem, Skotem usazeným ve Francii (stejně jako sám autor), kterého okolnosti přivádějí k řešení složitých zločinů, s nimiž si policie neví rady.

Uri Avnery: Izraelský Výmar

Tereza Spencerová Úterý, 24 Květen 2016 16:14

Někdejší poslanec izraelského Knessetu a spoluzakladatel mírového hnutí Guš šalom Uri Avnery se v komentáři zamýšlí nad nedávným projevem generála Golana, který přirovnal současný Izrael k Německu 30. let minulého století.

 

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz