Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Nejen adaptace Čapka, Batličky a Foglara

Ivo Fencl Pátek, 17 Únor 2017 14:56

Nedá se rozhodně říct, že by (delší dobu obnovené) „Nakladatelství Olympia“ dodnes stavělo na Foglarovi. Nicméně... Potenciál tohoto kultovního autora nevyprchá nikdy a loni proto mohl být i pointou publikace Povídky pro dobrodruhy. Jak?

Trumpovo prezidentství: Requiescat in pace (nechť odpočívá v pokoji)

Svět Pátek, 17 Únor 2017 13:28

Přecenil Donald Trump svoji prezidentskou moc? Odpověď zni ano.

Čtěte: Srazí dominový efekt i Trumpa? NOVÉ: Flynn možná nebude souzen

„Někdo“ nás nespasí aneb pohoda a pasivita nemusí vždy vyjít

Jiří Bátěk Pátek, 17 Únor 2017 10:33

Pod palbou veledůležitých zpráv, jako např. to, že Prahu navštívil muslimský imám, homosexuál a feminista v jedné osobě, nám unikají možná na první pohled zprávy a okolnosti méně důležité, zato však trvanlivějšího rázu, které jen při troše přemýšlení důležité jsou.

 

Síla umění vychází ze svobodného tvoření

Jan Dočekal Pátek, 17 Únor 2017 10:27

Výstavu alchymáží a koláží Vladimíra Lavického (vlevo Vladimír Lavický, listopad 1997; foto-výřez: Josef Prodělal) ze dvou soukromých sbírek uspořádalo k letošnímu 20. výročí autorova úmrtí Městské kulturní středisko v Třebíči v tamní Galerii Ladislava Nováka.

Srazí dominový efekt i Trumpa? NOVÉ: Flynn možná nebude souzen

Komentáře Pátek, 17 Únor 2017 09:46

Odstavení generála Flynna z pozice poradce Národní bezpečnosti srazí pravděpodobně i další Trumpovy kandidáty státních funkcí a možná i Trumpa samotného. Kellyane Conwayová (na snímku), 50 letá Trumpova poradkyně, autorka několika politických publikací a současně i mluvčí Bílého domu, se zdá být další na řadě.

Čtěte: Trumpovo prezidentství: Requiescat in pace

Christopher Eric Hitchens: Křesťanství se porazilo samo

Civilizace Pátek, 17 Únor 2017 09:02

Před lety vyvolal bouřlivé diskuse rozhovor Richarda Dawkinse s Christopherem Hitchensem v britském týdeníku New Statesman. Bylo to poslední Hitchensovo interview před smrtí; o několik let později byl text poprvé zveřejněn on-line. Oba přední „antiteisté“ v něm hovoří o tom, zda se USA stávají teokracií, o významu matky Terezy, o víře v kimirsenismus nebo o sekularitě amerických Židů. 

Mario Benedetti: Montevidejci

Čtení Pátek, 17 Únor 2017 08:57

Soubor povídek Montevidejci (Montevideanos) poprvé vyšel v roce 1959 a byl první literární prací autora, jež obdržela jednohlasné uznání kritiky i čtenářského publika. Na jevišti hlavního města Uruguaye rozvíjí Benedetti svá oblíbená témata (zejména rodinné a milenecké vztahy) a činí tak s jemným humorem a velkým porozuměním. Živé, emočně důvěryhodné postavy zde zakoušejí univerzální lidské pocity jako je radost, samota, bolest či nenávist. Třebaže jsou Montevidejci v jádru uruguayské, montevidejské příběhy, svou lidskostí a intimností rezonují u čtenářů na celém světě a navzdory době, jež uběhla od jejich napsání, zůstávají stále svěží.

Rozpoutají se ve Francii bouře jako v roce 2005?

Komentáře Čtvrtek, 16 Únor 2017 10:16

 

Claude Dilain, sedmapadesátiletý starosta pařížského předměstí Clichy-sous-Bois, kde žijí většinou přistěhovalci, přirovnal zdejší prostředí k literárnímu popisu spisovatele Michel Houellebeca a nazval situaci sudem se střelným prachem.

Související: Dopis z Paříže

 

Šúsaku Endó: Mlčení

Čtení Čtvrtek, 16 Únor 2017 09:32

Do českých kin dnes přichází nový film Martina Scorseseho Mlčení. Nakladatelství Vyšehrad zároveň vydává stejnojmenný román, který byl filmu předlohou (poprvé česky vyšel ale už v roce 1987).

Dopis z Paříže

Svět Čtvrtek, 16 Únor 2017 09:24

Můj pařížský přítel mi poslal následující dopis. Dorozumíváme se po staru, neboť v dnešní době je to bezpečnější.

Čtěte:  Rozpoutají se ve Francii bouře jako v roce 2005?

The Saker: Neokonzervativci a „hluboký stát“ zneutralizovali Trumpa

Komentáře Středa, 15 Únor 2017 10:17

 

Před necelým měsícem jsem napsal, že v USA probíhá „barevná revoluce“. Prvním jejím náznakem bylo vyšetřování CIA, FBI a NSA (National Safety Agency), cílené proti Trumpovu kandidátovi na funkci poradce Národní bezpečnosti generálu Michaelovi Flynnovi (na snímku). V úterý večer toto spiknutí, vedené heslem „zbavit se Flynna“ konečně uspělo. Generál Flynn byl přinucen nabídnout svou rezignaci - a Trump tu rezignaci přijal.

Mnichovská bezpečnostní konference 2017 řeší rozpad světového pořádku

Svět Středa, 15 Únor 2017 09:50

 

Současná bezpečnost světa je nejistá, a to nejvíce od druhé světové války. Některé základní pilíře liberální demokracie Západu, které se staly podkladem mezinárodní bezpečnosti, jsou oslabené. Odpůrci otevřené společnosti se dostali do ofenzívy. Liberální demokracie podléhají dezinformačním kampaním v čase postpravdivé mezinárodní politiky.

Mark Bennetts: Zničím jim život. Putinova válka s opozicí

Čtení Středa, 15 Únor 2017 08:44

 

V posledních letech se na českém trhu vyrojila řada titulů věnovaných osobnosti současného ruského prezidenta či vztahu Ruska k Západu. Nyní vychází publikace, která se z tohoto scénáře vymyká.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz