Zprávy, analýzy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Více než 1000 hudebníků, včetně Coldplay, Stinga… stěžují si na youtube

Hudba Pátek, 01 Červenec 2016 11:19

Stížnost je adresovaná Evropské komisi s tím, že YouTube a další on-line služby odebírají hudebníkům příjmy tím, že poskytují svým uživatelům zdarma možnost stahování nahrávek.

Malíř Emil Weirauch tvořil z podnětu touhy

Jan Dočekal Pátek, 01 Červenec 2016 08:33

Malíř Emil Weirauch (7. ledna 1909 Dukovany – 18. června 1976 v Brně) nedosáhl na pomyslný nejvyšší stupeň uměleckého věhlasu, patří však k osobnostem, které okolo poloviny předchozího století spoluutvářely charakter moravské výtvarné kultury. (Vlevo malířova signatura.)

Fotoblog Fr. Dostála: Čtvrt století pouhého řečnění zeď nepostaví…

František Dostál Pátek, 01 Červenec 2016 08:27

Tuším, že kdyby otec poslance Marka Bendy ho slyšel při jeho projevech plných jedovatosti, zřejmě by mu uštědřil záhlavek.

Henry Kissinger: Uspořádání světa

Čtení Pátek, 01 Červenec 2016 08:20

 

Nejnovější kniha politologa, historika, bývalého ministra zahraničních věcí Spojených států, poradce pěti amerických prezidentů a nositel Nobelovy ceny za mír nese podtitul Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha. Kissinger vychází z toho, že kořeny současného uspořádání mezinárodních vztahů byly poprvé zformulovány v západní Evropě téměř před čtyřmi staletími na mírové konferenci v německém Vestfálsku.

Hudební tip Soni Pokorné a Radúze Dětinského: Živé kvety

Hudba Pátek, 01 Červenec 2016 08:00

Kultovní slovenská kapela dnes představí novou desku v pražském Vagónu.

Větrné mlýny a daňové ráje

Komentáře Čtvrtek, 30 Červen 2016 15:07

Asociativní pohyby v lidském mozku jsou zatím i pro vědu nevyzpytatelné. Když jsem zrovna dočetl jakousi vzpomínku na čtyřsté výročí smrti anglického dramatika Williama Shakespeara a španělského spisovatele Miguela Servantese, kterým se podařilo zemřít ve stejný den, poslal mi někdo text se slibným názvem Musíme odkrýt majitele všech firem i fondů.

Co najdete nového v Literárních novinách č. 7

Offline Čtvrtek, 30 Červen 2016 12:01

 

Je léto a médiím by měla začít okurková sezóna. Zatím to neplatí. Postarali se o to Britové s Brexitem, což se jako událost stalo také jedním z témat červencového čísla Literárních novin.

Fejeton o čtyřech typech lidí u koše

Ivo Fencl Čtvrtek, 30 Červen 2016 08:51


Čistě teoreticky by se ulice nemusely v ideálním případě takřka uklízet. Lze si přece představit spořádané občany. Podobně to bohužel nechodí a máme základní čtyři typy chodců.

John Cleese: No, nic

Čtení Čtvrtek, 30 Červen 2016 08:29

Autobiografie nejvýraznějšího – aspoň pokud se výšky týče – člena legendární komediální skupiny Monty Python. Černá komedie se stopami smutku.

Co nás ohrožuje více: migrace či agitace? Zamyšlení nad článkem Václava Klause

Civilizace Čtvrtek, 30 Červen 2016 08:08

Jako historička patřím k příznivcům názoru, že nám minulost nabízí velké bohatství užitečných zkušeností a tradic. Volání Václava Klause po neopomíjení „tradičních (chcete-li evropských) hodnot“ mě proto inspirovalo reagovat na jeho článek Přežije Evropa současnou migrační vlnu? z červnových Literárních novin. Otázka, zdali Evropa přežije, je natolik závažná, že považuji v duchu masarykovské tradice "demokracie je diskuse" za naléhavé promýšlet takové úvahy co nejpečlivěji, a předpokládám, že v tom se mnou bude autor souhlasit.

Pár slov o aktivistickém "svazáctví" II. díl (Brexit)

Komentáře Středa, 29 Červen 2016 09:10

Jsme nyní svědky zlomyslných a zapšklých prohlášení pyšných lidí, kteří nedokáží demokraticky a s pokorou přijmout porážku a zamyslet se nad sebou a svými postoji. Uplatnit sebereflexi je pro ně nemožné.

Komentář navazuje na první část Pár slov o aktivistickém "svazáctví" .

Robert De Niro jako stážista

Film Středa, 29 Červen 2016 09:02

Thomas C. Foster Jak číst literaturu jako profesor

Čtení Středa, 29 Červen 2016 07:50

Přestože knihy většinou můžeme číst jen jako prosté příběhy, často v nich najdeme i hlubší literární významy. Fosterův zábavný průvodce Jak číst literaturu jako profesor nám pomůže tyto skryté pravdy objevit a pohlédnout na literaturu očima profesionálního čtenáře, univerzitního profesora. Co znamená, když postava putuje po prašné silnici? Když nabídne svému společníkovi něco k pití? Když zmokne v náhlé průtrži mračen?

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz