Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Fotoblog Fr. Dostála: Exekuce vlevo i vpravo

František Dostál Neděle, 18 Únor 2018 11:05

Jeden exekutor, co si nějak pomohl k hodně moc milionům, si má najednou odsedět jedenáct let. Něco se mu si nepovedlo.

Jihočeské povídky a povídání

Miroslav Vejlupek Neděle, 18 Únor 2018 07:22

Není to výročí bůhvíjak výrazné, ale i těch deset let právě letos uplynulých od vydání knihy Jihočeské povídky a povídání, kterou Bohumilu Radovi (*1950) vydalo nakladatelství Karmášek, je dobrou příležitostí přečíst, nu - pokochat se literaturou, která doslova polaská.

Christopher Hitchens: Bůh není veliký

Čtení Sobota, 17 Únor 2018 10:00

Kniha od autora označovaného za jednoho z nejskvělejších novinářů naší doby (London Observer), v níž diskuze o úloze náboženství ve veřejném životě získává zcela novou podobu.

Ani letos nebudeme ochuzeni o nejkrásnější české knihy

Literatura Sobota, 17 Únor 2018 07:43

Již 53. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy zná své nominované. Mezinárodní odborná komise vybírala od 8. do 13. února z celkových 255 knih, které do klání o prestižní titul poslali designéři, umělecké školy, kulturní instituce a nakladatelství. Na tiskové konferenci v Malé vile Památníku národního písemnictví je 14. února přítomným novinářům představili předseda technické komise Josef Sedláček, vedoucí Knihovny PNP Alena Petruželková, předsedkyně výtvarné komise Pavla Pauknerová (teoretička grafického designu působící na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze), tajemnice soutěže NKČR Eliška Boumová a jeden z členů výtvarné komise, německý grafický designér Torsten Köchlin (viz níže fotografie).

Tereza Spencerová: Ruská krev v Sýrii a západní lhář

Rozhovory Sobota, 17 Únor 2018 07:39

„Ano, zdá se, že nějací ruští žoldáci v Sýrii americkými bombami a raketami opravdu zabiti byli. A byla to nejspíš první ‚ruská krev‘, kterou Amerika v Sýrii prolila. Ale zatímco ruští nacionalisté, kteří by si to s Amerikou nejraději ‚rozdali bez rukavic‘, měsíc před prezidentskými volbami čísla přifukují a mluví až o šesti stech mrtvých, Kreml ani nedutá a tváří se, že se ho to nijak netýká, neb se soukromou armádou přece nemá nic společného.

Czexit?!

Glosář Sobota, 17 Únor 2018 07:11

 

Aktuálně se u nás rozehrála taková hra: Uměle si vyrob a zastřel svého nepřítele. Tím uměle vygenerovaným nepřítelem se pro jistou část společnosti stal Czexit. Tohle není text ani na podporu Czexitu, ani proti němu. Tohle je o uvádění mýtů na pravou míru.

Kus ze-mě keramičky Jany Mikyskové

Jan Dočekal Pátek, 16 Únor 2018 17:07

 

K nejstarším řemeslným dovednostem člověka patří keramika. Má historií započatou v pravěku. K její užitkové formě pak esprit keramiků a sochařů přidal formu uměleckou. Rozvíjené spolu s technickými možnostmi a posilované proudem tvůrčího umu svých původců, jdou obě formy dějinami. Svědčíce o potřebě a oblibě u člověka přítomnosti, žijí dosud. Snad s dobrou vyhlídkou do budoucna. (vlevo Jana Mikysková. Foto: Jan Dočekal)

Nová kniha Miroslava Zikmunda (a nejen od něj)

Ivo Fencl Pátek, 16 Únor 2018 12:07

 

„Patrně jsem jediný žijící Čechoslovák, který stál vedle živého Masaryka. A taky mu byl na pohřbu.“

Zářezy na pažbě amerického diplomata a zájem USA o Kosovo

Svět Pátek, 16 Únor 2018 10:43

 

Georgi Kamov, bulharský konzultant v oblasti ekonomie, politiky a také autor se nedávno pro portál Euroactiv kriticky vyjádřil k metodám EU v jejím přístupu k Západnímu Balkánu. (vlevo americký diplomat William Walker, zastánce myšlenky Velké Albánie)

Před potopou je lépe utéct

Komentáře Pátek, 16 Únor 2018 10:21

 

Politická katastrofa nazvaná „české volby“ vyvrcholila tím, že máme prezidenta za zenitem výkonnosti, trestně stíhaného premiéra, zřejmě spojeného s STB a vládu (zatím) postavenou na otevřené či skryté podpoře KSČM a SPD. Neméně katastrofální zprávy přicházejí i z EU.

Rudolf Slawitschek: Modrý Pánbůh

Čtení Pátek, 16 Únor 2018 10:02

V rámci ediční řady Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích byl vydán překlad méně známého románu Rudolfa Slawitschka Der blaue Herrgott (Modrý Pánbůh).

Bývalý velvyslanec Janyška dostal francouzský Řád umění a literatury

Offline Pátek, 16 Únor 2018 08:58

Bývalý český velvyslanec ve Francii a v UNESCO Petr Janyška obdržel ve čtvrtek z rukou francouzského velvyslance Řád umění a literatury v hodnosti důstojníka. Je to vysoké státní vyznamenání udělované osobnostem ze světa kultury a podle velvyslance Francie bylo Janyškovi uděleno za dlouholeté sbližování obou zemí a jejich kultur.

Nadčasové podobenství Artura Millera v působivém a mrazivém provedení Městského divadla Brno

Divadlo Pátek, 16 Únor 2018 07:48

Činoherní scéna MdB uvedla (10. a 11. 2.) premiéru významného dramatu Artura Millera Čarodějky ze Salemu. Hrou z roku 1953 reagoval autor, levicový intelektuál, na dění ve Spojených státech. Prvotní, zvlášť vyhrocené období studené války bylo v USA ve znamení činnosti a vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost. Poválečné události v Evropě, zejména východní, vedly k obavám z šíření komunismu, k tvrdému antikomunismu. Důsledkem byl až „hon na čarodějnice“, který postihl řadu levicově orientovaných umělců a tvůrců.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB