Http://www.Automobilovedily24.CZ

Větrné mlýny a daňové ráje

Komentáře Čtvrtek, 30 Červen 2016 15:07

Asociativní pohyby v lidském mozku jsou zatím i pro vědu nevyzpytatelné. Když jsem zrovna dočetl jakousi vzpomínku na čtyřsté výročí smrti anglického dramatika Williama Shakespeara a španělského spisovatele Miguela Servantese, kterým se podařilo zemřít ve stejný den, poslal mi někdo text se slibným názvem Musíme odkrýt majitele všech firem i fondů.

Co najdete nového v Literárních novinách č. 7

Offline Čtvrtek, 30 Červen 2016 12:01

 

Je léto a médiím by měla začít okurková sezóna. Zatím to neplatí. Postarali se o to Britové s Brexitem, což se jako událost stalo také jedním z témat červencového čísla Literárních novin.

Fejeton o čtyřech typech lidí u koše

Ivo Fencl Čtvrtek, 30 Červen 2016 08:51


Čistě teoreticky by se ulice nemusely v ideálním případě takřka uklízet. Lze si přece představit spořádané občany. Podobně to bohužel nechodí a máme základní čtyři typy chodců.

John Cleese: No, nic

Čtení Čtvrtek, 30 Červen 2016 08:29

Autobiografie nejvýraznějšího – aspoň pokud se výšky týče – člena legendární komediální skupiny Monty Python. Černá komedie se stopami smutku.

Co nás ohrožuje více: migrace či agitace? Zamyšlení nad článkem Václava Klause

Civilizace Čtvrtek, 30 Červen 2016 08:08

Jako historička patřím k příznivcům názoru, že nám minulost nabízí velké bohatství užitečných zkušeností a tradic. Volání Václava Klause po neopomíjení „tradičních (chcete-li evropských) hodnot“ mě proto inspirovalo reagovat na jeho článek Přežije Evropa současnou migrační vlnu? z červnových Literárních novin. Otázka, zdali Evropa přežije, je natolik závažná, že považuji v duchu masarykovské tradice "demokracie je diskuse" za naléhavé promýšlet takové úvahy co nejpečlivěji, a předpokládám, že v tom se mnou bude autor souhlasit.

Pár slov o aktivistickém "svazáctví" II. díl (Brexit)

Komentáře Středa, 29 Červen 2016 09:10

Jsme nyní svědky zlomyslných a zapšklých prohlášení pyšných lidí, kteří nedokáží demokraticky a s pokorou přijmout porážku a zamyslet se nad sebou a svými postoji. Uplatnit sebereflexi je pro ně nemožné.

Komentář navazuje na první část Pár slov o aktivistickém "svazáctví" .

Robert De Niro jako stážista

Film Středa, 29 Červen 2016 09:02

Thomas C. Foster Jak číst literaturu jako profesor

Čtení Středa, 29 Červen 2016 07:50

Přestože knihy většinou můžeme číst jen jako prosté příběhy, často v nich najdeme i hlubší literární významy. Fosterův zábavný průvodce Jak číst literaturu jako profesor nám pomůže tyto skryté pravdy objevit a pohlédnout na literaturu očima profesionálního čtenáře, univerzitního profesora. Co znamená, když postava putuje po prašné silnici? Když nabídne svému společníkovi něco k pití? Když zmokne v náhlé průtrži mračen?

Schengen i pro americké jednotky?

Svět Středa, 29 Červen 2016 07:12

Brexit v mnohém ovlivní propojení NATO s EU a otevírá i diskusi o budoucnosti Severoatlantické aliance.

Bud Spencer a Terence Hill (čistě jen spolu)

Ivo Fencl Úterý, 28 Červen 2016 13:55

V pondělí 27. 6. zesnul jeden ze symbolů dětství mé generace, herec Bud Spencer. Proslavil se, jak víme, ve dvojici s Terence Hillem a jistěže jsme mívali v oblibě taky parodie na jejich ztřeštěné komedie, a totiž filmy o duu Šimon a Matouš, které zosobňovali úplně jiní herci, ale těch vzniklo jen pár...

Povede BREGRET k exitu z BREXITU?

Komentáře Úterý, 28 Červen 2016 13:30

V reakcích na výsledky referenda se v britských i jiných médiích často skloňuje nová složenina „BREGRET“, v níž je uplatněno sloveso to regret = litovat. Mnozí z těch, kteří „to hodili brexitýrům“¨, svého činu totiž začínají litovat, chytají se za hlavu a diví se sami sobě, jakou že nepředloženost to u uren vyvedli. Zda bude lítost natolik účinná, aby se z ní stalo „politikum“, ukáží příští týdny a měsíce.

Milan Kundera: Život je jinde

Čtení Úterý, 28 Červen 2016 08:50

Milan Kundera napsal Život je jinde česky v roce 1969; poprvé však román vyšel francouzsky pod názvem La vie est ailleurs v Éditions Gallimard roku 1973; v témže roce získal francouzskou literární cenu Prix Médicis. Česky vyšel poprvé v nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu roku 1979. Vydání v brněnském nakladatelství Atlantis je sice druhé české, ale bylo autorem znovu přehlédnuto.

Válka měla pomoci Maastrichtu. Švejk ve Slovinsku

Svět Úterý, 28 Červen 2016 08:16

Francouzský prezident Francois Mitterand se vydal s německým kancléřem Helmuterm Kohlem na procházku po pláži německého ostrova Borkum a jejich slova se v  srpnovém dnu roku 1992 nesla silným větrem k tlumočníkům. O čem se bavili, pak opakovali pro média. Nebylo to pochopitelně o počasí, ale o historické Maastrichské smlouvě, jak přesvědčit dvanáctku Evropského společenství k radikální změně směrem k Evropské unii.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz