Zprávy, analýzy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Sophie Hannah: Zavřená truhla

Čtení Sobota, 24 Září 2016 07:47

Právě před sto lety se v hlavě Agathy Christie zrodila postava Hercule Poirota. Čtenáři si elegantně oblečeného Belgičana s hůlkou, roztomilým přízvukem a geniálním mozkem rychle oblíbili a Agatha Christie psala jeho případy tempem 1,5 knihy za rok až do své smrti v roce 1976. Poirot se kromě 33 románů a více než 50 povídek objevil také v rozhlasových adaptacích, ve filmech, na divadelním jevišti a v televizním seriálu.

Chalupářovy zápisky

8. den Sobota, 24 Září 2016 07:46

Pavouci se asi potřebují před zimou zásobit. Vylézají ze škvír, kůlen a skrytých míst. Vystavují svá těla smrtelným rizikům na nechráněných plochách bílých zdí, napínají své sítě i u dveří, které zůstaly třeba jen den bez pohybu. Touha po mouchách je na jedné straně pudí k horečné produkci slin, na straně druhé znehybňuje. Vydrží dlouhé hodiny zkameněle číhat na kořist. Rychlost, s jakou jsou pak schopni svou strnulost proměnit v bleskurychlý vražedný útok, je rovna šermířskému výpadu lidským okem téměř nezaznamenatelnému.

Žaluji náš sociální stát

Glosář Sobota, 24 Září 2016 07:43

 

‚Já to dítě neměla mít.‘ Litovat mateřství patří mezi největší současná tabu.“ Tak zněl titulek článku, který tento týden uveřejnil zpravodajský server lidovky.cz. A jak se dalo čekat, vzedmul vlnu emocí. Ale… proč vlastně?

O Zemanově nočním projevu, vyhořelých náklaďácích v Sýrii a Hillary Clintonové

Rozhovory Sobota, 24 Září 2016 07:05

Už i západní mediální mainstream uznává, že ne za všechno v Sýrii může Asad a Rusové. Čeští novináři k tomu zatím nedošli, naznačuje Tereza Spencerová. V rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí se věnuje též čerstvému projevu Miloše Zemana v OSN, zdravotnímu stavu Hillary Clintonové a o vlivu "deep state".

Fotoblog Fr. Dostála: O standartě, co zmizela z Hradu

František Dostál Sobota, 24 Září 2016 06:15

Nějací lidé, co se hlásí k umělcům, a že jich dneska je, vylezli na střechu Pražského hradu a odstranili státní symbol, standartu, kterou měli rozstříhat.

České umění v Rakousku neztracené

Jan Dočekal Pátek, 23 Září 2016 11:09

 

Labužník Ladislav Fuks po vydání svého posledního velkého románu Vévodkyně a kuchařka (1983) zdůrazňoval na besedách se čtenáři, že největším uměním člověka je umění kuchařské. Bez meškání ovšem šprýmovně připouštěl, že velikou krásou oplývá rovněž umění výtvarné (byl vzděláním historikem umění). A nejvyššího stupně odjakživa dosahuje, jak dodával, ta část šlechty, která manifestuje přízeň oběma oblastem.

Jak se smířit s tím, že jsme vazaly?

Komentáře Pátek, 23 Září 2016 10:33

 

Že to nejsme my, kteří rozhodují o tom, co je dobré čí spravedlivé a pak to učiní, ale že ještě dřív, než svůj názor vyřkneme, natočíme uši i oči přes Atlantik - a pak si to své necháme pro sebe a zopakujeme, co se káže tam. Bylo by to ponižující, i kdyby oním předříkávačem názorů námi přebíraných byl stát dobrý a spravedlivý, ale který stát dobrý a spravedlivý by chtěl, aby jiné státy po něm jen opakovaly? (vlevo obal jedné ze zásadních knih podporující teorii o řízení současné imigrační vlny)

Rok před 50. výročím vzniku divadla vyšla kniha Půlstoletí s Cimrmanem

Ivo Fencl Pátek, 23 Září 2016 09:12

Publikací spjatých s fenoménem Járy Cimrmana je už řada a přibývají. Nejnovější připravoval (pro nakladatelství Paseka) herec a kulisák Marek Šimon, a to takřka tři roky. V září 2013 ho totiž prvně napadlo, že k padesátému výročí Divadla (2017) shromáždí vzpomínky všech dosud žijících členů souboru. Dal se tedy do toho. Nebylo to tak snadné, ale uspěl, a když měl již vzpomínky skoro od každého, rozhodlo se navíc o změně plánu a výsledná knížka světlo světa spatřila už toto léto.

Dale Russakoffová: Výhra

Čtení Pátek, 23 Září 2016 09:05

„Kdo (a co) ovládá americké školy?“ táže se podtitul knihy, která popisuje zákulisní tahanice, které provázely pokus amerického Newarku zlepšit úroveň upadajících veřejných škol.

50 let rodinného tajemství

Literatura Pátek, 23 Září 2016 08:48

 

Román Pokračovatel rodu Alexandera Münninghoffa je rodinnou historií tří generací založenou na faktech a rodinných příbězích, které se klenou přes druhou půli dvacátého století. Bizarní osudy členů nizozemsko-ruské rodiny vedou z luxusní vily v Lotyšsku do vyhnanství v Haagu, z východní fronty do podivného obydlí v Brabantu a hlavně od bohatství k úpadku a občas zase zpátky.

Sucho pod křídly bombardérů v Ostravě; čokoládové deště v Brně

Domácí Čtvrtek, 22 Září 2016 09:58

Podíváme-li se v těchto dnech do médií, nelze přehlédnout velkou událost v Ostravě, která dokonce vnesla omezení pro cestující na mezinárodních linkách, avšak více než značně potěšila fanoušky letectví. Nepotěšilo je ale počasí. Právě průtrž mračen v kombinaci s vojenskou technikou, která se stala hybným impulsem pro následující článek.

Fotoblog Fr. Dostála: Romantiko, neutíkej a zůstaň s námi!

František Dostál Čtvrtek, 22 Září 2016 08:48


I v současném světě lze dosud z komplikované mozaiky běhu žití mnohé vyhmátnout a zamyslet se nad fotografiemi starými téměř padesát let. Ano, nehýří žádnou kompoziční čistotou a nepřekypují nalíčenými modelkami s odstraněnými vráskami. Fotografie však vypovídají o časech, kdy se lidé milující nefalšovanou svobodu setkávali v lesích, zůstávali svobodnými lidmi a dělili se o první poslední. Stařičké fotografie z trampského prostředí jsou navzdory všem skutečnostem nefalšovaným dokumentem vypovídajícím o nezapomenutelných chvílích prožitých s kamarády, z nichž mnozí již nikdy nevyjedou na vandr a nenechají zaznít strunám na své kytaře. O fotografiích vzniklých uprostřed kamarádů zřejmě nepadne zmínka ani na jedné z osmi fotografických škol…

Měl by být Andrej Babiš postaven před střepinový soud?

Komentáře Čtvrtek, 22 Září 2016 08:38

Nedávno jsem publikoval článek „Lex Babiš" a Rothschildové. V diskusi se čtenáři rozdělili do dvou skupin. První jej podporovala a druhá jej považovala za úhlavního nepřítele. Neměl by o jeho osudu rozhodnout lidový, střepinový soud, jako tomu bývalo v Aténách?

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz