Zprávy, analýzy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Proti času ve Žďáru nad Sázavou

Jan Dočekal Pátek, 26 Srpen 2016 08:09

 Členskou výstavu uspořádal Klub výtvarných umělců Horácka u příležitosti 25. výročí svého založení. Pod názvem Proti času, ve spolupráci s Městem Žďár nad Sázavou a příspěvkovou organizací Kultura Žďár, ji zpřístupnil v Galerii Stará radnice v městském centru.

Burkini v Cannes - špatné profilované nebezpečí

Komentáře Pátek, 26 Srpen 2016 07:16

 

Označení plavek „burkini“ vznikl spojením názvů burka a bikini. Používají je hlavně muslimky a v určité úpravě i asijatky, zejména pak Číňanky. Rozdíl mezi asijskými a islámskými plavkami spočívá v tom, co mají zahalovat. Čínské především obličej a muslimské tělo. Číňanky chtějí vypadat co nejdéle mladé a vizuálním příznakem mládí je u nich především bílá barva pleti. V procesu stárnutí se jim pleť postupně zbarvuje do hněda, a proto čínské plavky chrání před sluncem hlavně obličej. Často se proto označují jako „facekini“.

Jiří Olič: Vy neznáte Mirka Tichého...

Čtení Pátek, 26 Srpen 2016 06:00

 

Fotografa Miroslava Tichého a básníka Jiřího Veselského spojoval Kyjov i společná fascinace „dívenkami“. Kniha vychází (kromě písemných dokumentů) především ze vzpomínek osobností, které oba tvůrce znaly, a také z osobní paměti autora, jenž se s nimi řadu let přátelil.

Stalinova a Hitlerova filmová propaganda

Recenze Čtvrtek, 25 Srpen 2016 08:30

Propaganda přestává být účinná ve chvíli, kdy o ní víme. Joseph Goebbels (1937)

Glosa: Soud s Ztohoven

Komentáře Čtvrtek, 25 Srpen 2016 08:14

To, o čem se šeptalo dostává jasnější kontury. Tedy, kdo jde proti prezidentovi, je beztrestný?

Patří Tintin Spielbergovi či Tibetu?

Ivo Fencl Čtvrtek, 25 Srpen 2016 07:47

Ta otázka v nadpise... je samozřejmě vtip. Je to pokus o vtip – ale slavný belgický kreslíř Hergé oslaví napřesrok někde v nebi už sto deset let od svého narození a nejslavnější jeho hrdina Tintin se před pěti roky dočkal maxima. Zfilmoval jej sám Steven Spielberg.

Jsou Rusko a Turecko jen náhodní souputníci, nebo…?

Tereza Spencerová Čtvrtek, 25 Srpen 2016 06:01

Mediální prostor je zavalen komentáři a analýzami o náhlém postpřevratovém příklonu Turecka k Rusku a Íránu. Vzniká dojem převratných tektonických pohybů v geopolitice. Co když je ale všechno trochu jinak? Stačí totiž trochu rozšířit úhel pohledu…

 

Alexandr Sergejevič Puškin: Kapitánova dcerka

Čtení Čtvrtek, 25 Srpen 2016 06:01

 

Myšlenkou napsat Kapitánovu dcerku se Puškin zaobíral už od třicátých let 18. století. Puškina velmi zajímalo téma selských bouří a 31. ledna 1833 si načrtl plán novely týkající se Pugačovova povstání (1773–1774). To v ní byl ještě hlavním hrdinou Švanvič, postava pojmenovaná podle skutečného gardového důstojníkaMichaila Alexandroviče Švanviče, který se přidal k Pugačovovi. Teprve třetí varianta plánů se blížila struktuře Kapitánovy dcerky.

Co najdete nového v Literárních novinách č. 9

Offline Středa, 24 Srpen 2016 13:24

 

Michal Voráček, jeden z nejznámějších majitelů a vydavatelů jak tištěných, tak i audiovizuálních médií hájí postavení mediálního vlastníka a administrátora proti nařčení z možnosti ohrožení demokracie a svobody slova. Argumentuje tím, že by to neprospívalo komerčním záměrům.

Tomu neuvěříte: Schwarzenberg si stěžuje na cenzuru

Komentáře Středa, 24 Srpen 2016 08:13

Ano, neskutečné se stalo skutkem. Na cenzuru, která v našich mainstreamových sdělovacích prostředcích řádí jako černá nemoc a dáví všechno levicové s apetítem vyhladovělého dravce, si nestěžuje takto postižená levice, ale postěžoval si na ni včera při příležitosti startu kampaně před krajskými a senátními volbami čestný předseda naší nejpravcovější strany TOP 09 Karl zu Schwarzenberg.

Jan Čep Povídky

Čtení Středa, 24 Srpen 2016 08:03

 

   Jan Čep (1902–1974), jehož Šalda nazval „básníkem jitřního zraku“, patří k výrazným českým prozaikům dvacátého století. Jeho odchod do exilu po únoru 1948 a spirituální orientace jeho tvorby způsobily, že v době komunistického režimu bylo Čepovo dílo umlčováno. Několikasvazkové vydání autorových próz a esejů, připravené Bedřichem Fučíkem a Mojmírem Trávníčkem, tak mohlo být zveřejněno jen v samizdatu a knižní podoby se dočkalo až po roce 1989.

 

Zuzana Li: Číňané čtou Kunderu. Čteme my Číňany?

Literatura Středa, 24 Srpen 2016 07:18

Čína je gigantem. A to nejenom demografickým či ekonomickým, ale také kulturním. Je někdo proti? Překladatelka Zuzana Li (vlevo na snímku), spolu s několika svými spolupracovníky, se snaží zprostředkovávat hlavně to třetí. Moderní čínskou literaturu, a to v nakladatelství Verzone, kde pro tento účel založili edici Xin.

Moderní čínská literatura

Literatura Středa, 24 Srpen 2016 07:17

 

Akademické zkoumání literatury psané moderním čínským jazykem je dnes již etablovanou disciplínou na širokém horizontu světového literárního výzkumu. Předmět jejího zájmu má několik názvů: nová čínská literatura, moderní čínská literatura, současná čínská literatura, čínská literatura 20. století, čínsky psaná literatura a další.

 

Mo Jen: Země alkoholu ( Nositel Nobelovy ceny napsal román o alkoholu a Číně. )

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz