Http://www.Automobilovedily24.CZ

Raïssa Maritainová – Jacques Maritain: Situace poezie

Poezie Úterý, 17 Říjen 2017 07:33

Kniha Situace poezie obsahuje dvě eseje od Raïssy Maritainové: v eseji Smysl a jeho absence v poezii se věnuje otázce, co je básnický smysl a jakým způsobem je do něj integrován smysl logický (J. Maritain se o tento text bude opírat v pasážích věnovaných básnickému a logickému smyslu v knize Tvůrčí intuice v umění a poezii, 1953), esej Magie, poezie a mystika se, jak sám název napovídá, týká vztahu poezie a magie, ale je také příspěvkem do dobové diskuse o vztahu poezie a mystiky.

Piráti berou vše…

Marek Řezanka Pondělí, 16 Říjen 2017 09:08

V posledních měsících a týdnech se o Pirátech mluví jako o černém koni letošních parlamentních voleb. O nich a SPD. Tuto mantru opakuje celý mainstream – a voličům je nabízí hezky vedle sebe (Např. viz).  

Piráti prý dokážou přetáhnout voliče TOP09, Zeleným, ČSSD, ale i SPD či ANO. Jak je ovšem možné, aby někdo mohl lovit současně ve vodách TOP09 i ANO? Jedině tak, že bude podobně rozkročen a amorfní jako ANO a přitom bude obsahově přímo TOP. (vlevo na fotografii demonstrace Antifa - foto fb)

Zrzavý a Martinů přáteli z Vysočiny

Art Pondělí, 16 Říjen 2017 08:37

Českou krajinu viděl jako příliš temnou, až tragickou a po dlouhá léta se neodvažoval ji vůbec malovat. Svůj vysněný ideál krajin nacházel často v cizině – Itálii, Řecku a především v milované Bretani. (O Janu Zrzavém.)

Wojciech Górecki: Přípitek předkům

Čtení Pondělí, 16 Říjen 2017 08:21

Kniha Přípitek předkům od Wojciecha Góreckého, historika a novináře specializujícího se na oblast Kavkazu, nabízí fascinující pohled na historii i současnost tří států z této oblasti – Ázerbájdžánu, Gruzie a Arménie.

Frankfurtský knižní veletrh. Co si pod tím lze představit?

Literatura Pondělí, 16 Říjen 2017 07:07

Včera skončil Frankfurtský knižní veletrh ) http://www.buchmesse.de/en/fbf/), který je dobře organizovaný Babylón. Jde o největší světový knižní veletrh. Setkávají se na něm všichni, kteří se pohybují kolem knih či kolem obsahu knih. Ostatně jeho význam je dostatečně patrný i z toho, že letošního zahájení se vedle ředitele veletrhu pana Juergena Boose ujal francouzský prezident Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Převratný týden: Trump, Írán a ústup z Blízkého východu

Tereza Spencerová Pondělí, 16 Říjen 2017 06:19

K trojúhelníku Rusko-Írán-Turecko se začala přibližovat i Saúdská Arábie, což některé analýzy přirovnávají k největšímu geopolitickému posunu století.

 

 

Hana Whitton: Větrná hůrka rodiny Brontëových

Čtení Neděle, 15 Říjen 2017 07:07

Strhující román zachycuje příběh výjimečně umělecky založených sourozenců Brontëových, známých spisovatelek Emily (1818–1848), Charlotty (1816–1855) a Anny (1820–1849) i jejich nadaného, ale nezdárného bratra Branwella. Autorka na základě podrobného studia nedávno odhalených pramenů i osobních návštěv míst, kde pobývali a jež inspirovala jejich tvorbu a poznamenala jejich život, zejména severoanglického Haworthu, volně rozvíjí dramatické líčení mnohdy neuvěřitelných osudů výjimečné rodiny.

Fantastický vhled do záměrů zahraniční politiky USA

Komentáře Neděle, 15 Říjen 2017 06:42

Musíme mít pro sebe pruh země od Baltu k Černému moři, pak budeme mít 100 km do Stalingradu a 500 do Moskvy - Musíme mít pod kontrolou všechny oceány  a vesmír – Z oceánů můžeme napadat národy světa, zatímco ony nás napadnout nemohou.

Typy a osudy umělců po způsobu K. M. Čapka-Choda (2/4)

Miroslav Vejlupek Neděle, 15 Říjen 2017 05:05

Mladý muž sedící v soudní síni na místě pro veřejnost vyhrazeném, to je – pan Antonín Vondrejc. Do Prahy přibyl z Místřeže, osmadvacet je mu a korektora střídá redaktorem a naopak, ale nejvíc a vždycky je básníkem. Vždycky. Celou svojí bytostí!

Fotoblog Fr. Dostála: Miliardy opět poletují okolo nás

František Dostál Neděle, 15 Říjen 2017 04:06

Přibývajícím a přebývajícím státním zaměstnancům přihodí stát 24 miliard korun, a tak jejich mzdy povyskočí téměř o čtyři tisíce.

Podle Sobotky jsem blázen

Glosář Sobota, 14 Říjen 2017 07:30

Tak prý se Slováci mají dobře. Prý dokonce lépe než Češi. A prý je to tím, že už zavedli euro. Prý proto musíme euro taky rychle zavést, abychom se měli stejně dobře jako oni. Jo aháá. To jsou mi ale věci.

Lev Semjonovič Vygotskij: Psychologie myšlení a řeči

Čtení Sobota, 14 Říjen 2017 07:07

I dnes je ruský psycholog Lev Semjonovič Vygotskij jedním z nejvýznamnějších autorů ovlivňujících současné pojetí vývojové, sociální a kulturní psychologie i pedagogiky v celém světě.

Tereza Spencerová: Co vám neřekli na téma „vystoupení Zemana v Radě Evropy“

Rozhovory Sobota, 14 Říjen 2017 06:58

Úřadující předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy Roger Gale Zemanova slova dokonce označil za „moudrá“. Rada Evropy většinou hlasů odhlasovala rezoluci, která otevírá cestu ke zrušení politických sankcí proti Rusku, přičemž prý odmítla většinu připomínek ukrajinské delegace. To dodává ke kontroverznímu projevu Miloše Zemana v Radě Evropy Tereza Spencerová v pravidelném shrnutí týdenních událostí.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB