Http://www.Automobilovedily24.CZ

Mantra svetových vedeckých vydavateľstiev

Literatura Středa, 16 Srpen 2017 07:14


Na slovenských vysokých školách, ale aj vo výskumných ústavoch Slovenskej akadémie vied, je momentálne mánia, alebo ak použijem vo verejnom priestore obľúbený výraz mantra. Byť svetový! Nech to stojí čo to stojí! V hinduizme je mantra hymnus, ktorý je odriekaný a vibrovaním opakovaný ako modlitba alebo zariekanie. Podstata mantry je v tom, aby slovenskí pedagógovia a vedci publikovali v najväčších vedeckých vydavateľstvách vo vyspelých krajinách.

Zápisky ze západního Balkánu: Srbský ministr zahraničí o vymezení vztahů s Kosovem

Svět Úterý, 15 Srpen 2017 06:51

Ivica Dačić (na snímku), srbský ministr zahraničí, veřejně pronesl svůj názor na problematiku řešení kosovsko-srbských vztahů.

Recenze: Hruškova poezie sobě (ne)vlastní

Poezie Úterý, 15 Srpen 2017 06:49

 

Básnická tvorba Petra Hrušky (*1964), laureáta Státní ceny za literaturu, patří k typu jakési „zatěžkané“ poezie. Je to poezie, která nehladí, ale spíše drhne. Je to poezie, jejíž verše nesou tíhu konkrétního lidského života. Je to poezie, která nezjednodušuje, ale spíše komplikuje. Zároveň se ovšem Petru Hruškovi vždy dařilo, aby jeho poezie byla „zatěžkaná“ nikoliv teatrální tragičností, ale naopak syrovou všedností a životní pravdivostí. Jeho verše nejsou zaneseny velkolepým patosem, nežonglují s velkými slovy. Velikost Hruškovy poezie je naopak v její malosti. Hutností slov, jejich někdy až mrazicí konkrétností, ale naopak i zámlkami a (záměrnou) nedořečeností se Hruška velmi blíží halasovskému básnickému typu.

(Co) měli Červenáček pod čepicí a Bohouš pod kapucí?

Ivo Fencl Úterý, 15 Srpen 2017 06:03

1. Měl Červenáček pod čepicí?

„Naopak,“ řekl bych a jistě s úspěchem bych dokonce vsadil na to, že byl ze všech pěti členů klubu Rychlých šípů tím nejhloupějším.

Syrská exilová opozice i džihád: Jako kůly v plotě

Tereza Spencerová Pondělí, 14 Srpen 2017 17:18

Sponzoři „syrské revoluce“ se po pěti letech financování a vyzbrojování džihádu a tím i udržování války v Sýrii tak či onak posouvají zase dál.

 

 

Jak malíř Karel Franta neuhnal ve Švýcarech spisovatele Františka Nepila

Recenze Pondělí, 14 Srpen 2017 09:08

Nedávno zesnulý výtvarník Karel Franta (čtěte ZDE) ukryl ve značné skromnosti vlastní strohé paměti do vzpomínek na přítele Františka Nepila!

Ještě pár hereckých vzpomínek a klepů

Ivo Fencl Pondělí, 14 Srpen 2017 07:01

 

Řekl: Všechny jsem je znal. Do puntíku. Všechny. Chcete o tom vyprávět?

Fotoblog Fr. Dostála: Lidé se producírují v každé době

František Dostál Pondělí, 14 Srpen 2017 06:51

Uprostřed léta se kousek od Nymburka a o chvíli později u Třebíče začala na louce vlnit omladina při poslechu kraválu z reproduktorů. Tomuhle skotačení se říká technoparty. V témže čase mnozí lidé v okolí si příliš nepospali. Ale takový už je prý moderní styl žití lidí, co vědí víc a možná i nejvíc ze všech.

Příběh o levici /2/: Zbožní hodnota času

Civilizace Pondělí, 14 Srpen 2017 06:22

 

Pro podnikavé lidi již odedávna platilo heslo – čas jsou peníze. Za globalizace se hodnota času stává artiklem stále důležitějším. Vynaložené investice se musí co nejdřív vrátit. Koupíš si činžovní dům, peníze se ti musí vrátit do sedmi let, jinak je to špatná investice.

USA mají svého Kima, většina Asie přechází k Číně

Svět Neděle, 13 Srpen 2017 16:30

Zahraniční politika USA sama od sebe uvádí Čínu do role hybatele komplikované regionální i světové politiky, v níž už dnes snadná, natož logická řešení snad ani neexistují.

 

Redaktor Záruba a dvě nedobrovolné vědmy

Komentáře Neděle, 13 Srpen 2017 11:44

„Ahoj holky“ oslovil sportovní redaktor Záruba dvě někdejší naše světové mistryně ve svých disciplinách Šárku Kašpárkovou a Ludmilu Formanovou pár týdnů před londýnským mistrovstvím světa v lehké atletice. „Mám pro pro vás novinu. Budete na mistrovství přímo a průběžně komentovat své někdejší disciplíny. To znamená ty, Šárko, budeš komentovat ženské disciplíny skokanské, a ty Lído, zase disciplíny ženské běžecké. Co na to říkáte?“

Vlastimil Vondruška: Vzpoura goliardů

Čtení Neděle, 13 Srpen 2017 07:04

Píše se rok 1261. Přemysl II. Otakar podpoří v boji o trůn římského krále proti Alfonsi Kastilskému jeho konkurenta Richarda Cornwallského a za to má slíben majestát, propůjčující mu rakouské a štýrské léno. Jenže v diplomacii není nic takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Oldřich z Chlumu odjíždí s několika významnými velmoži do německých Cách s tajným posláním. Záhy po příjezdu je zavražděn císařův komoří a osobní přítel Richarda Cornwallského. Z vraždy jsou obviněni čeští šlechtici a uvězněni. Navíc dojde ve městě k nepokojům, v jejichž čele stojí žáci tamní katedrální školy, potulní vakanti zvaní goliardi. Vše zůstává na panoši Otovi.

U knihovny s Petrem Bílkem č. 28

U knihovny Neděle, 13 Srpen 2017 06:23

Ondřej Hložek: Ulicí Dolorosa (Pavel Kotrla – Klenov 2017)

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB