Http://www.Automobilovedily24.CZ

Dita Táborská: Malinka

Čtení Pátek, 18 Srpen 2017 06:40

 

Román Malinka je především svižně a vtipně vyprávěný příběh, který s nesmlouvavou naléhavostí zobrazuje krizi lidské identity, zamýšlí se nad její podstatou a právem na ni. Rodičovství v mnoha podobách se v něm vymyká definicím. Postavy románu se navzájem potřebují k životu, ale ten je často škodolibě plácá přes prsty…

Jak se Trump učí „nedělat si starosti s čučche a mít rád bombu“

Svět Čtvrtek, 17 Srpen 2017 07:19

 

Aneb, zaútočí-li USA na Severní Koreu jaderně, patrně odstartují i ruské a čínské rakety, ale kam?

Dustin Hoffman – herec tělem i duší

Film Čtvrtek, 17 Srpen 2017 07:11

Těžko si představit žebříček nejlepších herců světové kinematografie, v němž by nefiguroval Dustin Hoffman, který nedávno v tichosti oslavil své osmdesáté narozeniny. Přestože v posledních letech nenatočil film, který by byl hoden větší pozornosti, má na svém kontě nepřeberné množství rolí z kategorie nezapomenutelných, přičemž ty, které ztvárnil ve filmech Kramerová versus Kramer a Rain Man a získal za ně zaslouženě Oscara, představují v jeho filmografii jen onu pověstnou špičku ledovce.

Bernhard Schlink: Letní lži. Příběhy

Čtení Čtvrtek, 17 Srpen 2017 06:51

 

Bernhard Schlink, autor bestselleru Předčítač, se v novém souboru povídek zamýšlí nad tématem lži; ta hraje často hlavní úlohu ve vztazích mileneckých, manželských, mezi rodiči a dětmi i ve vztahu k sobě samému.

Skandál kolem ukrajinských raketových motorů pokračuje

Svět Středa, 16 Srpen 2017 12:33

Poté, co se objevil článek v New York Times ohledně možnosti dodávky ukrajinských raketových motorů (komponenty pro mezikontinentální balistické střely), objevují se další spekulace, a to na všech frontách. Podle posledních zpráv na dodávce participovaly jak Ukrajina, tak údajně i Rusko.

Zia Haider Rahman: Ve světle toho, co víme

Čtení Středa, 16 Srpen 2017 10:03

 

Přátelství dvou mužů a zrada jednoho z nich na pozadí rozpadu států a stahujících se mraků ekonomické krize.

Sunnité se šíity? Saúdové přes Bagdád k Teheránu? Že by?

Tereza Spencerová Středa, 16 Srpen 2017 07:54

Cosi se dává do pohybu, nejspíš z racionálního důvodu – z tuny problémů, jímž Saúdská Arábie čelí, je k přežití prostě nezbytné alespoň některá závaží odhodit.

 

 

Deziluze Maria Vargase Llosy z revolucí v LA

Svět Středa, 16 Srpen 2017 07:37

 

Velmi si vážím pana Maria Vargase Llosy, protože je to pan Někdo, spisovatel dokonale znající nejen svou zemi Peru, ale i celý latinskoamerický svět. Jenže pan Mario Vargas Llosa chtěl být i prezidentem, což podle mě neměl zkoušet.

Brutalismus a spol. aneb Zachovejte ty „příšernosti“!

Komentáře Středa, 16 Srpen 2017 07:32

„Špatný politik vám poví, kde se žije hůř.“

„A dobrý politik?“

„Neexistuje.“

Mantra svetových vedeckých vydavateľstiev

Literatura Středa, 16 Srpen 2017 07:14


Na slovenských vysokých školách, ale aj vo výskumných ústavoch Slovenskej akadémie vied, je momentálne mánia, alebo ak použijem vo verejnom priestore obľúbený výraz mantra. Byť svetový! Nech to stojí čo to stojí! V hinduizme je mantra hymnus, ktorý je odriekaný a vibrovaním opakovaný ako modlitba alebo zariekanie. Podstata mantry je v tom, aby slovenskí pedagógovia a vedci publikovali v najväčších vedeckých vydavateľstvách vo vyspelých krajinách.

Fotoblog Fr. Dostála: To je na penaltu!

František Dostál Středa, 16 Srpen 2017 07:02

Když jsem se před mnoha lety pohyboval na fotbalovém plácku, křičeli jsme na sebe – „Venco, přihraj!" a míčem byl jen hadrák. Taková parta kluků z ulice, co neměla doma příliš čehosi, co patřilo do pusy k zahnání hladu.

Zápisky ze západního Balkánu: Srbský ministr zahraničí o vymezení vztahů s Kosovem

Svět Úterý, 15 Srpen 2017 06:51

Ivica Dačić (na snímku), srbský ministr zahraničí, veřejně pronesl svůj názor na problematiku řešení kosovsko-srbských vztahů.

Recenze: Hruškova poezie sobě (ne)vlastní

Poezie Úterý, 15 Srpen 2017 06:49

 

Básnická tvorba Petra Hrušky (*1964), laureáta Státní ceny za literaturu, patří k typu jakési „zatěžkané“ poezie. Je to poezie, která nehladí, ale spíše drhne. Je to poezie, jejíž verše nesou tíhu konkrétního lidského života. Je to poezie, která nezjednodušuje, ale spíše komplikuje. Zároveň se ovšem Petru Hruškovi vždy dařilo, aby jeho poezie byla „zatěžkaná“ nikoliv teatrální tragičností, ale naopak syrovou všedností a životní pravdivostí. Jeho verše nejsou zaneseny velkolepým patosem, nežonglují s velkými slovy. Velikost Hruškovy poezie je naopak v její malosti. Hutností slov, jejich někdy až mrazicí konkrétností, ale naopak i zámlkami a (záměrnou) nedořečeností se Hruška velmi blíží halasovskému básnickému typu.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB