Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Světem herců strašně zbrkle

Ivo Fencl Čtvrtek, 20 Říjen 2016 07:18

Představme si renomovanou odbornici na herce. Pozor, ne Jiřího Cieslera, neboť nemíním žádného předního znalce kinematografie. Míním skutečně jen „odbornici na herce" a trochu ženu z lidu, ale trochu ženu z multikina.

Mariusz Szczygieł: Projekt: pravda

Čtení Čtvrtek, 20 Říjen 2016 07:05

Jsou události, které vám převrátí život naruby, a chvíli trvá, než se s nimi vyrovnáte. Těžké období nedávno prožíval i známý polský reportér. Vyrovnával se s ním pomocí slov, a tak vznikla jeho nejnovější kniha působivých příběhů z vlastního i cizího života. V citlivě psaných textech hledá autor nový smysl života, životní filozofii, svou i cizí pravdu. Hledá ji ve Varšavě, v Praze, Londýně, Paříži, New Yorku, Barmě i Laosu. Hledá ji v umění, literatuře, malířství i v hudbě.

Fotoblog Fr. Dostála: O všelijakých úsměvech

František Dostál Středa, 19 Říjen 2016 09:18

Případné komentáry upozorňuji, že vím, kde žiji a pobývám tu rád. Jsem ale ze staré školy, kdy se říkala ještě slůvka jako „ prosím" či „děkuji". Když se slušnost začíná zanechávat po narození již v porodnici, je mi to moc líto.

Apologetové věčného blaha

Komentáře Středa, 19 Říjen 2016 09:08

"Dějiny lidstva jsou dějinami válek. Válka je pokračováním politiky jinými prostředky." A podobnými citáty v tomto duchu můžeme pokračovat dál. Všechny mají něco společného, vycházejí ze smutné, avšak faktické reality. Války již dávno nemají pouze konvenční podobu. Nové situace si vyžadují nový modus operandi, a tak tu máme hybridní války, invazivní války, mediální války etc.

Mělo smysl adaptovat pro film Dívku ve vlaku?

Film Středa, 19 Říjen 2016 08:39

 

Na příkladě Dívky ve vlaku by se dobře dala analyzovat problematiku vizuální adaptace literárního díla.

Viktor Pivovarov: Prigov byl hlasem své doby

Art Středa, 19 Říjen 2016 08:05

Ruský konceptuální umělec v osobních vzpomínkách Viktora Pivovarova.

Až do konce října probíhá v pražském letohrádku Hvězda výstava Havel-Prigov a česká experimentální tvorba, kterou připravil Památník národního písemnictví ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a The Dmitri Prigov Foundation. Kurátoři výstavy Tomáš Glanc, Sabine Hänsgenová a Petr Kotyk představují Václava Havla a jeho experimentální poezii v souvislosti s tvorbou jeho ruského vrstevníka Dmitri Prigova, který používal podobných postupů jako on. Možná málo se již ví o přátelství Viktora Pivovarova, ruského výtvarníka žijícího od počátku 80. let v Praze, s tímto umělcem a o tom, že Prigov několikrát Prahu osobně navštívil. 

Aloys Skoumal: Spiritus iratus

Čtení Středa, 19 Říjen 2016 07:38

Průřez literárním dílem Aloyse Skoumala (1904–1988) od mladicky zjitřeného vyznání z dvacátých let po literárněhistorický esej a trs rukopisných aforismů z let sedmdesátých. Do vymezeného žánrového spektra spadají epigramy, vlastní verše, deníkové záznamy, významný proslov na 1. sjezdu českých spisovatelů a různě odstíněné a koncipované výklady osobností literatury i kulturněhistorického prostoru.

Mezi Al Kajdou ve východním Aleppu a Daešem v Mosulu

Tereza Spencerová Úterý, 18 Říjen 2016 11:11

Spojené státy se na Blízkém východě ocitají na slepé koleji, region vykazuje čím dál větší vzdor a jednoznačným úspěchem nemusí skončit ani pokus o osvobození Mosulu.

 

Neúplná autobiografie Fredericka Forsytha

Ivo Fencl Úterý, 18 Říjen 2016 09:55


Život vysoce inteligentního Fredericka Forsytha (*1938) špikuje hned několik pozoruhodných zásahů štěstěny. Jako člověkem s talentem se tímto novinářem a spisovatelem zaobíráme spolu s Janem Kameníčkem v naší knize Zdánlivé zbytečnosti (2015), kde poměrně dlouze cituji z jeho už klasického románu Den pro Šakala. Ve Vypravěči (The Outsider: My Life in Intrigue, česky 2016) se okamžikem, v němž se ta kniha (klíčová pro Forsythovu kariéru) prosadila k vydání, zabývá autor až teprve na stránce 212, a to ve 45. kapitole z celkových dvaašedesáti!

P.C.Roberts: Opravdovou humanitární krizí není Aleppo

Komentáře Úterý, 18 Říjen 2016 08:23

 

Proč nám denodenně buší do očí i uší výraz „humanitární krize“ jen ve spojení s Aleppem a nikoliv s jakýmikoli jinými místy v Sýrii, kde ďábel, ovládající Washington, pustil z řetězu žoldáky Islamského státu (IS), masakrující syrský lid?

BITEF znamenal setkání Západ – Východ. Historie se opakuje?

Divadlo Úterý, 18 Říjen 2016 08:09

 

Čteme-li knihu, báseň nebo zhlédneme-li film, divadlo má to jen málokdy něco společného s politikou, a když jen vzdáleně. Možná to souvisí s tím, jak uměni uzavřené do sebe, ztrácí obsah a myšlenku. Ale pro změnu politologové hořekují, že politika také ztrácí obsah, myšlenky. Žijeme v době bez obsahu…

Vlastimil Vondruška: Breviář pozitivní anarchie

Čtení Úterý, 18 Říjen 2016 07:07

Romanopisec, ale také historik a etnograf, nejnověji vydává soubor názorů, komentářů a historických analýz, jimiž reaguje na žhavé problémy současného světa. Odpovědi, podložené hlubokou znalostí vývoje lidských dějin, jsou logické a až překvapivě jednoduché. Čtenář se může spolu s autorem zamyslet nad otázkou, proč se tak radujeme z každého zvýšení HDP a děsíme klesající populace i jak je to s korupcí a se sliby politiků. Samostatná část se věnuje také současné migrační krizi, uvádí zajímavé historické souvislosti. Kniha je doprovázena citáty historických i současných filozofů, umělců či politiků, vesměs velmi trefnými a vtipnými.

Už jste někdy slyšeli o úspěšném ministrovi financí?

František Dostál Úterý, 18 Říjen 2016 06:33

Když někdo příliš dlouho mluví o tom, co všichni okolo něho dělají naprosto blbě, zaslouží se tímto řečněním o úbytek volebních hlasů.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz