Http://www.Automobilovedily24.CZ

Recenze: O hodnotách

Recenze Sobota, 09 Prosinec 2017 07:06

Velmi potřebná reedice, tak by se dalo nejstručněji charakterizovat nové vydání zásadní publikace prof. Stanislavy Kučerové, letošní devadesátnice, emeritní děkanky Pedagogické fakulty MU Brno. Kniha nese jednouchý a všeříkající název Člověk – hodnoty – výchova. Přeloženo do delšího souvětí: Jaký význam má pro člověka vytváření hodnotových vzorců a jak se na něm může podílet výchova. Nebo také: Kam se dnes (podotýkám, kniha byla poprvé vydána už v r. 1996, ale její závěry neztratily nic na platnosti, spíše naopak) vytratily základní a až donedávna nezpochybňované etické a hodnotové etalony a kam se řítí svět, když se neřídí hodnotovými vzorci?

Čínský polibek

8. den Sobota, 09 Prosinec 2017 07:05

Když se cestovatel podívá prosklenou stěnou pokoje v luxusním pekingském hotelu Regent na západ, vidí červené střechy Zakázaného města. Stavbou nejvýše položenou je Pavilon desetitisíce pramenů na Uhelném pahorku. Poslední císař dynastie Ming měl styl. Orientu je prostě vlastní smysl pro význam gesta.

Tereza Spencerová: Palestinský stát bude mít ke svému vzniku stejně daleko s Trumpem nebo bez Trumpa

Rozhovory Sobota, 09 Prosinec 2017 07:01

V Evropě je řada „uprchlíků“, které v Sýrii raději ani nechtějí zpět, vyzvěděla Tereza Spencerová v Damašku i jiných městech Sýrie.

Rudolfínské ozvěny

Domácí Pátek, 08 Prosinec 2017 12:25

Zítra to bude dvacet let od známého projevu prezidenta republiky Václava Havla v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Prezidentova slova část veřejnosti přijala a naopak se dočkala značné kritiky od tehdejšího premiéra a předsedy ODS Václava Klause.

O divadle, které je Bílé, o reklamě na poezii a krvavém kohoutu

Divadlo Pátek, 08 Prosinec 2017 10:16

Před několika dny jsem napsala básničku, kde se zmiňuji o rozlitém podmáslí. Končí veršem – teče a hluk je bílý. Je to synestézie, míchají se zde smysly, hluk tady není ke slyšení, ale k vidění. Ostravský soubor Bílé divadlo to má naopak. Těžko na něm najít bílou barvu, snad jen na košilích herců, zato slyšet je ho dostatečně. (vlevo fotografie z Bílého divadla)

Jeruzalém a o čem se nemluví

Komentáře Pátek, 08 Prosinec 2017 09:53

 

Mnohdy je podstatně důležitější to, o čem se mlčí a nemluví, než to co bylo zveřejněno. Plně to platí i pro složitou situaci Jeruzaléma a vyhlášení samostatného státu „Palestina“.

#Zachraňte Al-Quds. Arabové a muslimové sebekriticky

Svět Pátek, 08 Prosinec 2017 09:38

 

Desetiletími byl Jeruzalém neuralgickým bodem v předlouhých izraelsko-palestinských jednáních o míru. Palestinci si přejí, aby východní část tohoto města se stala hlavním městem jejich státu, zatímco Izrael Jeruzalém považuje za nedělitelné odvěké své hlavní město. Americké rozhodnutí přerušilo desetiletí trvající politiku USA o tom, že o statusu města je třeba rozhodovat v jednání s Palestinci.

Apoteóza bulvární zkratky

Ivo Fencl Pátek, 08 Prosinec 2017 08:28

 

Přijede turista do Prahy. Postojí na Malé Straně. Dokonce v chrámu, pod obrazem Svatého Xaveria. Je léto; ten samý večer tedy vyslechne i nějakou tu recitaci na náplavce.

Haiku na locus privatus

Jan Dočekal Pátek, 08 Prosinec 2017 07:33

   

Raymond Queneau: Poslední dny

Čtení Pátek, 08 Prosinec 2017 07:04

 

Poslední dny jsou autobiografickou novelou Raymonda Queneaua, v níž líčí studentský život v Paříži 20. let.

Donald Trump, Jeruzalém a několik otazníků

Tereza Spencerová Čtvrtek, 07 Prosinec 2017 10:15

Americký prezident Donald Trump minulý pátek oznámil, že ve středu sdělí světu, že přesouvá americké velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, čímž fakticky „svaté město“ uznává jako metropoli židovského státu.

 

Praha versus zbytek republiky. Proč jsou Češi po volbách navěky odsouzení kroutit hlavou

Komentáře Čtvrtek, 07 Prosinec 2017 09:15

 

Parlamentní volby ukázaly, že zatímco Pražané si přejí pokračovat v liberálně demokratickém duchu uspořádání společnosti, občané jiných regionů chtějí změnu. V České republice tak možná ve skutečnosti existují společnosti dvě, pražská a mimopražská, což naznačují i statistická data. (vlevo foto z videa "Pražákům je hej")

Alžběta Bublanová: Odraz ode dna

Čtení Čtvrtek, 07 Prosinec 2017 08:59

Žijeme všichni v jednom světě a všichni sníme, doufáme, a pak děláme chyby a stárneme.Výběr

Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB