Zprávy, analýzy

Cizinec ve vlaku, děvčátka a jiné postřehy z ledna 2018

Ivo Fencl Pondělí, 22 Leden 2018 06:29

Cizinec ve vlaku - americký film v multikinech za předvolebních dní běžící? Ej! (vlevo fotografie z filmu)

Édouard Louis: Skoncovat s Eddym B.

Čtení Neděle, 21 Leden 2018 13:22

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého severofrancouzského venkova, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitou.

U knihovny s Petrem Bílkem č.3

U knihovny Neděle, 21 Leden 2018 11:28

Michal Macháček: Gustáv Husák (Vyšehrad 2017)

Milovaná i nenáviděná antologie

Poezie Neděle, 21 Leden 2018 07:53

Už podeváté vyšla v závěru roku 2017 „milovaná i nenáviděná" antologie Nejlepší české básně. Tentokrát výběr edičně připravil Jan Šulc se Sylvou Fischerovou. Dotyčný editorsko-spisovatelský tandem přistoupil ke své práci systematicky: zatímco Šulc se zaměřil na knižně vydané básnické sbírky, Fischerová se soustředila na básně publikované v periodikách. Ani dva editoři samozřejmě nejsou s to absorbovat a vůbec přehlédnout všechny básnické novinky uplynulého roku, přesto jim toto rozdělení sil dovolilo postřehnout o něco více ze svého pole působnosti a také načrtnout širší horizont básnické produkce v tom či onom médiu.

Fotoblog Fr. Dostála: Slib splnit či odhodit?

František Dostál Neděle, 21 Leden 2018 07:12


Čas běží vždy jedním směrem a člověk také už nějak častěji zapomíná.

Nové příběhy literatury (2)

Miroslav Vejlupek Neděle, 21 Leden 2018 07:04

2018. Literárnímu webu Chůdové kořeny (http://www.v-art.cz/mvc/index.html) je osmnáct. (vlevo web Prácheňské rezonance a Chůdové kořeny)

Ruská kauza vybuchla přímo do tváří zosnovatelů – FBI, DOJ a Hillary

Komentáře Sobota, 20 Leden 2018 10:26


Takže je to tak, jak jsem vám vždy tvrdil. Russiagate (obvinění Ruska z ovlivnění amerických prezidentských voleb), se prokázalo být spiknutím FBI, DOJ (Department of Justice čili Ministerstvo spravedlnosti USA), a volebního týmu Hillary Clintonové, který byl veden s cílem zrušit Trumpovo zvolení prezidentem.

František Tichý: Výchova jako dobrodružství

Čtení Sobota, 20 Leden 2018 09:40

František Tichý je výjimečný český pedagog. Gymnázium Přírodní škola, které založil po listopadu 1989 (ale na jehož konceptu pracoval od svých studií), se stalo na několik desítek let nejen pedagogickým domovem již několika generací studentů, ale i laboratoří unikátního pedagogického systému.

Bory šumí

8. den Sobota, 20 Leden 2018 07:58

Druhou nejvýznamnější architektonickou dominantou Plzně po gotické katedrále svatého Bartoloměje je věznice na Borech. Začátek její nehynoucí pověsti leží před sto čtyřiceti lety. V létě 1878 uvítal její první ředitel, nadporučík dělostřelectva v záloze Julius Schnabel třiačtyřicet vězňů přesunutých sem vlakem z Prahy. Historik Lukáš Paleček, od něhož pocházejí informace na internetu, uvádí, že vězněm s číslem jedna byl příručí Bedřich Schneiberg, jenž vyfasoval osm let těžkého žaláře.

Češi milují svého prezidenta

Glosář Sobota, 20 Leden 2018 07:12

 

Nemyslím Toho Jednoho Prezidenta jako Frantu Vopičku. Myslím prezidenta jako úřad. Jako symbol. Historie tomu totiž chtěla, že hned první československý prezident byl výrazná osobnost.

Fotoblog Fr. Dostála: Každé hobby něco stojí

František Dostál Sobota, 20 Leden 2018 07:08

Nakonec ani rybářský lístek není zadarmo a úlovek se někdy pořádně prodraží. Když má člověk něco rád, něco ho to stojí, ale nemyslí na to.

Tereza Spencerová: Řeči o „české ostudě ve světě“ mají jen a jen degradovat Zemana

Rozhovory Sobota, 20 Leden 2018 07:07

Další státy se odtahují od Spojených států a posilují partnerství s Čínou či Ruskem. Trump dělí svět na silné státy, což je Rusko a Čína... a na zbytek. „USA se role našeho loutkovodiče dobrovolně zříkají a nepokrytě dávají Evropě najevo, že se může stát ekonomickou (a doufám, že jen ekonomickou) obětí Ameriky. A je zajímavé sledovat, jak se s tím EU vypořádává.

Paulu Coelhovi v dobrém

Ivo Fencl Pátek, 19 Leden 2018 13:20

 

Neuskutečněné věci, jež byly světly našich snů, se mění v monstra. V monstra našich nočních můr. V možnosti, které jsme nezakusili.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB