Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Řetězový román Uzamčení, projekt Střediska západočeských spisovatelů

Ivo Fencl Čtvrtek, 15 Březen 2018 11:57

Řetězovou prózou se dá nazvat takový příběh, při jehož psaní se jako někde ve výkopu střídají autoři, a většinou víc než dva. Příkladem ze srdce evropského je dnes už kultovní Tajemství oranžové kočky (1968), iniciované před půlstoletím spisovatelem Zdeňkem K. Slabým (*1930). Tato detektivka s nezapomenutelnými ilustracemi Miloše Nolla není ovšemže jen o titulní šelmičce a chválím ji velice tím spíš, že zde „kopali“, konstruovali a snili spolupracovníci z mnoha a mnoha zemí světa: https://www.pitaval.cz/kniha/3192-kolektiv-autoru-tajemstvi-oranzove-kocky.

Ondráček neskončil, Ondráček trvá

Komentáře Čtvrtek, 15 Březen 2018 11:28


V jedné písničce, třeba na rádiu Čas se můžeme doslechnout: „Středověk neskončil, středověk trvá…“. Leccos tomu nasvědčuje, inkvizitorů typu Miroslava Němcová, Magda Vašáryová, Petr Gazdík, Zbyněk Stanjura, Miroslav Kalousek a dalších máme přebytek, takže by se mělo uvažovat o urychleném exportu – i za cenu doplatku z naší strany. Jejich vnitřní pnutí způsobuje kumulaci negativní energie: Tímto jímajícím kondenzátorem se stala bohužel Sněmovna. Při nekontrolovaném vybití (jiskrou) může dojít k Majdanu. To by pochopil i takový budulínek jako je viceprezident Evropské komise Frans Timmermans.

Prípad Jána Kuciaka – ako to bolo?

Svět Čtvrtek, 15 Březen 2018 09:44

Slovenskú opozíciu už smrť pôvodne neznámeho a zrejme obetovaného novinára a jeho snúbenice už nezaujíma. Plne sa sústreďujú na útok na vládne kreslá stupňujúcimi sa požiadavkami a absurdnými ultimátami. To je tiež odpoveď na starorímsku otázku po každej politicky motivovanej vražde – „Cui bono“, čiže „Komu to prospelo“?

Další Velký knižní čtvrtek nevzbuzuje velká očekávání

Literatura Čtvrtek, 15 Březen 2018 08:43

 Již potřinácté se 15. března koná akce s názvem Velký knižní čtvrtek, kterou pořádá dvakrát ročně distribuční firma Kosmas ve spolupráci s vybranými nakladateli. Projekt mající původně pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize a odkazující jak k podobným marketingovým akcím v cizině (zejména tzv. „super Thursday“ v Anglii), tak k domácí tradici hojně vyhlížených čtvrtečních prodejů nových titulů za dob socialismu, se však potýká s čím dál větším nedostatkem skutečných „literárních událostí“ v rámci stále většího počtu propagovaných knih (a v posledních letech rovněž e-knih a audioknih).

Tomáš Boukal: Hřbitov nevěst

Čtení Čtvrtek, 15 Březen 2018 08:42

 

Sibiřská detektivka založená na skutečných událostech a osobních zážitcích českého etnografa.

Králi fejetonů je 75 let

Offline Středa, 14 Březen 2018 15:04

 

Spisovatel a novinář (nebo obráceně?) Rudolf Křesťan se dnes (14. 3.) dožívá půlkulatého jubilea.

Berme politiku vážně i s nadhledem

Komentáře Středa, 14 Březen 2018 11:32

 

Od druhé přímé volby prezidenta uplynuly již zhruba dva měsíce, pachuť, kterou po sobě zanechala, ovšem zůstává. Teď nenarážím na to, kdo byl prezidentem nakonec zvolen, stejně jako Václava Havla a Václava Klause posoudí i Miloše Zemana nejlépe až historie, byť už dnes lze objektivně říci, nakolik dobře či špatně svoji funkci vykonává.

Zvu vás do Sakrabónie…

Komentáře Středa, 14 Březen 2018 11:05

 

Kam že? Tohle slovo už dnes zná asi málokdo… Kde se vzalo? Jaký má v mých očích vztah k pojmu Česko a jaký k Francouzskému území Afarů a Isů? Měli Sudetští Němci také svou Tramtárii? A najde nás ve světě někdo vůbec na mapě?

„Pojď, vole, uleješ se z fyziky“ – aneb největší studentské demonstrace od Listopadu 1989

Komentáře Středa, 14 Březen 2018 10:05

 

Tak především: Je to docela velká odvaha, mluvit jménem všeho studentstva, nemyslíte?

Dvouhodinový dokument: Maximálně odhalený Putin

Svět Středa, 14 Březen 2018 09:52

 

Andrej Kondratěv, mluvčí předvolební kampaně ruského prezidenta natočil dokumentární film o Vladimiru Putinovi a jak tvrdí, jedná se o maximálně „odhaleného“ Putina. Dvouhodinový dokument pod jednoduchým názvem „Putin“ přichází pouze několik dní před prezidentskými volbami, které se konají 18.března a na internetu se objevil minulou neděli.

Glosa: Korejský průlom?

Komentáře Středa, 14 Březen 2018 09:51

Korejský poloostrov je neuralgické prostředí. Každou chvíli slyšíme, že se tam něco škaredého semlelo. Dozvídáme se samozřejmě jenom zlomek tamějších událostí, ale už toho je až dost. Vztahy mezi KLDR a Jižní Koreou jsou nepřestajně napjaté. Koneckonců od roku 1953, kdy ustaly pravidelné a krvavé boje, neskončila válka. Studený mír mezi Pchjongjangem a Soulem pokračuje špionážními aférami, teroristickými útoky, občasnou dělostřelbou a dalšími projevy „dobrých sousedských vztahů“.

Aleš Palán, Jan Šibík: Raději zešílet v divočině

Čtení Středa, 14 Březen 2018 09:43

 

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha.

Rusko posunulo zpět ručičky jaderných hodin. Kterým směrem?

Svět Středa, 14 Březen 2018 09:29

Na destruktivní akce USA v Sýrii slíbilo odpovědět silou, slíbí změnu situace v Donbasu?

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB