Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Fotoblog Fr. Dostála: Vysoký výkvět do ještě vyššího IQ

František Dostál Úterý, 25 Říjen 2016 13:43

Je po nějakých volbách, kdy slyšíme zase roztodivné řeči, a nějací lidé se prý chtějí usadit na kopci, který se podle nich jmenuje Hradčany.

Konspirační teorie, cesta k podstatě

Komentáře Úterý, 25 Říjen 2016 09:14

To, že CIF zavedla před lety termín konspirační teorie a opatřila ho negativními konotacemi – neznamená, že vnitřní obsah znepokojivých informací vymizel a nové nepřibývají…

Michal Viewegh: Melouch

Čtení Úterý, 25 Říjen 2016 08:22

Dva dlouholetí kamarádi a někdejší kolegové-učitelé se už pár let živí poněkud lukrativnějšími profesemi: jeden jako gigolo a druhý jako nájemný vrah. Aby si od svých náročných povolání na pár dní odpočali, vyrazí na řeku Sázavu. Jenomže muži jak známo nepřestávají pracovat ani na dovolené… Takový je náčrt filmového scénáře, pro nějž chce jeho autor stůj co stůj získat otupělého producenta. Nabídne brutální scény? Nebo osudovou lásku? Lze snad s nadsázkou říct, že nová próza Michala Viewegha nabízí obojí: thriller i tragickou lovestory.

Neveselé a veselé tropy

Civilizace Úterý, 25 Říjen 2016 08:04

 

Osobnost Mnislava Zeleného Atapanu (na snímku vlevo) mnohým není třeba dlouze představovat. Je známým českým etnografem, ale byl mimo jiné diplomatem, a to kde jinde než v zemích, které důvěrně zná Kolumbie a Ekvádor. Je rovněž autorem řady knih (Indiánská encyklopedie, Duch s rozkvetlým penisem, Na cestě za snem a další ) a představujeme vám jeho nejnovější publikaci Veselé tropy Amazonie.

Děkuji, pane prezidente!

Milan Daniel Úterý, 25 Říjen 2016 05:32

Je to asi hanba, ale o Jiřím Brady jsem do minulého týdne nevěděl skoro nic. Ostatně podobně jako většina obyvatel země, ve které prožil své dětství.

 

Ten Babiš to má s Věrou ale promyšlené....

Komentáře Pondělí, 24 Říjen 2016 08:57

S neslanou, nemastnou a též docela řídkou ekipou, stojící dnes v čele ČSSD, bude mít tahle kdysi mocná záštita dělného lidu u nás co dělat, aby v příštích sněmovních volbách uhájila aspoň druhé místo. Takže vyhraje ANO a Babiš bude premiérem. No a jako politik-podnikatel a možná i šachista, plánuje už dopředu, jak k svému budoucímu úřadu vytvořit takovou vnější konstrukci, která by jeho řízení vlády co nejlépe vyhovovala.

Glosa: „Zcela zbytečná národní ostuda"

Komentáře Pondělí, 24 Říjen 2016 08:46

Denník New York Times si všímá skutečnosti, že český prezident nechce udělit státní vyznamenání člověku, jenž přežil holocaust, protože se jeho synovec setkal s Jeho Svatostí, dalajlámou (podrobnosti v angličtině: Czech President Accused of Scrapping Holocaust Survivor Medal Due to Dalai Lama, zde).

Balkán není jen sudem prachu. Je děravým sítem pro islám

Svět Pondělí, 24 Říjen 2016 08:11

 

Balkán si po zkušenostech znedávné minulosti představujeme jako sud s prachem, že vybuchne na podkladě svárů mezi národy bývalé Jugoslávie. Zdá se však, podle mínění profesora z bělehradské univerzity a odborníka na islám Miroljuba Jevtiće, že k výbuchu dojde ze zcela jiného důvodu a má na tom podíl situace v celé Evropě a také se to podle Jevtiće Evropy dotkne.

Veronika Šikulová: Petrichor

Čtení Pondělí, 24 Říjen 2016 07:20

Po přečtení nové knihy slovenské autorky zůstává v čtenáři především dojem, nálada, něco, co by se dalo přirovnat k vůni...

Jordánsko, sud prachu mimo zájem

Tereza Spencerová Neděle, 23 Říjen 2016 16:04

Jordánsko v čele s králem, který rád jezdí po světě, je považován za gamblera a s oblibou se ukazuje coby rozhodný voják, nemůže mezi problémy lavírovat donekonečna. Otázkou je, zda se jich už nenahromadilo příliš.

 

České univerzity na veletrhu Korea Study Abroad Fair Fall 2016

Evropské vzdělávání Neděle, 23 Říjen 2016 10:11

Na začátku října se 10 českých vysokých škol představilo korejským uchazečům o studium v zahraničí na největším korejském studentském veletrhu. Na Korea Study Abroad Fair Fall 2016 v Soulu se ve dnech 1. – 2. 10. 2016 prezentovaly na společném stánku v rámci iniciativy Study in the Czech Republic.

Chris Colfer: Země příběhů – Kouzelné přání

Čtení Neděle, 23 Říjen 2016 08:08

 

„Jednoho dne budeš dost stará na to, abys znova začala číst pohádky.“ Tolik C. S. Lewis v mottu příběhu ze země pohádek, o které – jak poznamenává jeden z recenzentů – „si mohou u Disneyho nechat jen zdát“.

Neurvalá (ne)stvůra aneb o nadbytečné předponě ne-

Jazykář Neděle, 23 Říjen 2016 07:32

 

V češtině máme velké množství výrazů, které obsahují předponu ne-. Většinou vznikají jako odvozeniny od různorodých slov, přičemž tato odvozená slova nabývají po přidání předpony záporného významu: bezpečínebezpečí, dávnonedávno, dostatnedostat, jistotanejistota, nápadnýnenápadný, přítelnepřítel, shodnout se neshodnout se, vděčnýnevděčný

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz