Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Fidel Castro v kontextu místa a doby

Svět Úterý, 06 Prosinec 2016 09:30

Levicová uskupení studenoválečné Latinské Ameriky měla společný osud – podlehla tlaku Spojených států. Kuba Fidela Castra představuje výjimku. Jeho cesta byla možná jediná, která tuto výjimku - tedy udržení svobodné vůle slabého státu - umožnila. Avšak za cenu tvrdé perzekuce opozice a mezinárodní izolace.

Je sídliště s fungujícím veřejným prostorem utopie? Zdá se, že nikoli

Civilizace Úterý, 06 Prosinec 2016 09:14


„Český člověk panelákový se zatím ohroženým druhem nestává a jeho vyhynutí v nejbližších letech nehrozí.“ Těmito slovy charakterizuje jistá nedávná česká sociologická kniha stav českých sídlišť. Implicitně je přitom v citované větě obsažena představa, že člověk sídlící na panelovém sídlišti jednou přece vyhynout musí, protože je to samo o sobě cosi nepřirozeného, co se dlouhodobě udržet nemůže.  

Emil Hakl: Umina verze

Čtení Úterý, 06 Prosinec 2016 08:24


Nový román Emila Hakla předjímá to, k čemu technověda směřuje již delší dobu – výrobu umělého člověka. Frankensteinovská touha lidstva je zde naplněna v ryze amatérských podmínkách. To však oběma hrdinům nebrání prožít intenzivní vztah založený na vzájemné příchylnosti, která časem přeroste v závislost, spikleneckém přátelství a sexu. Je to román o lásce s téměř detektivní zápletkou, napsaný autorovým typicky úsporným a svižným stylem. Vydává Argo.

Je referendum v Itálii začátkem konce eurozóny?

Svět Pondělí, 05 Prosinec 2016 11:17

Velkou neznámou zůstává, jak na italské referendum zareagují bruselské špičky, nebo zda budou s to alespoň poctivě popsat příčiny unijní krize. Bez definice problému a přiznání chyb řešení nalézt nelze.

 

 

Procházka s panem Lysohlávkou

Art Pondělí, 05 Prosinec 2016 09:08


Ve vestibulu Městské knihovny na Opatově vystavuje od 28.11. 2016 Michal Čechura kolekci obrazů, které jsou jakoby „přírodopisnou“ sondou do vlastního podivně půvabného světa podvědomí. Skoro třicet maleb převážně komorních formátů je vkusně adjustováno do skleněných vitrín ve vestibulu knihovny.

Petr Koura: Swingaři a potápky v protektorátní noci

Čtení Pondělí, 05 Prosinec 2016 08:37

Kniha pojednává o výstředních tanečnících swingu z doby druhé světové války, nazývaných „potápky“ a „bedly“. Jedná se o první komplexní zpracování této první české městské subkultury mládeže, jež prostřednictvím sympatií k angloamerické kultuře vyjadřovala odpor vůči nacistické okupaci a položila tak základy pro obdobné hudební subkultury v pozdějších desetiletích, jako byli rokenroloví „páskové“ či bigbítové „máničky“.

Ještě jednou s Kukalem aneb Svět sportu podle oceánologa

Ivo Fencl Pondělí, 05 Prosinec 2016 08:28


Z několika rozhovorů s geologem Zdeňkem Kukalem (http://literarky.cz/blogy/ivo-fencl/23167-chybou-se-stalo-e-nebylo-zaloeno-ministerstvo-pro-vdu) jsem (dodatečně přiznávám) vypustil jeho potenciální výpověď o sportu.

Ti „naši zbabělci“ kontra hororový Martin Jiroušek

Film Pondělí, 05 Prosinec 2016 07:57


Spolupracoval či spolupracuje například s Letní filmovou školou, Galerii Rudolfinum, Krajskou knihovnou Karlovy Vary, Ostravskou univerzitou, UP v Olomouci atd. a publikuje nebo publikoval mimo jiné v časopisech Protimluv, Živel, Film a doba, Host a UNI. V časopisu Premiere měl rubriku spolu s Romanem Holým. Ve volných chvílích se Martin Jiroušek věnuje antikvární činnosti.

Východní Aleppo: Erdoganova noční můra

Tereza Spencerová Pondělí, 05 Prosinec 2016 07:22

Ať už Turecko bude držet své „nárazníkové pásmo“ plné džihádistů nebo dovolí syrské armádě a jejím spojencům postup až ke svým hranicím, je zřejmé, že v obou případech se celá oblast promění v bitevní pole.

 

Fotoblog Fr. Dostála: Něco málo o kopečku v Libni

František Dostál Neděle, 04 Prosinec 2016 13:26

V místě, kde se Francouzská ulice začíná sklánět do Vršovic, na jednom domě po levé straně lze objevit nápis U Hulatů. Bývalo zde totiž jedno z pražských řeznictví pana Hulaty.

U knihovny s Petrem Bílkem č.46

U knihovny Neděle, 04 Prosinec 2016 08:40

Milan Ohnisko: Světlo v ráně (Druhé město 2016)

Transformace a revoluce

Civilizace Neděle, 04 Prosinec 2016 08:11

 

Titulek je názvem nové knihy pojednávajících o sociálních transformacích a revolucích (Social Transformations and Revolutions: Reflections and Analyses), která byla právě publikována v nakladatelství Edinburkské univerzity. Kniha vychází v době, kdy se začíná opět velmi živě diskutovat o významu zásadních změn, a to jak z důvodu v současnosti probíhajících společenských proměn, tak i při letošní příležitosti 25. výročí pádu Sovětského svazu v roce 1991 a také 100. výročí sovětské revoluce 1917 v příštím roce.

John O'Farrell: Muž, který zapomněl, že má ženu

Čtení Neděle, 04 Prosinec 2016 07:47

 

Ztráta paměti jako komická zápletka. Ale také impulz k revizi života:

Scénárista legendárního Slepičího úletu John O´Farrell napsal román o muži, který naskakuje do rozjetého rychlíku svého života. Bez vzpomínek je ale tak trochu černý pasažér.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz